Κυριακή 3 Ιουνίου 2018

Σπουδαία νίκη τετράδας ο Νιτσιάκος απέναντι στην Εγνατία και τον εκπληκτικό Ζήση!

Ο Νιτσιάκος αναδείχθηκε νικητής το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του Πανεπιστημίου απέναντι στην ομάδα της Εγνατίας με σκορ 80-69. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Παπαδόπουλου ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας και πλέον βρίσκεται στην προνομιούχο τετράδα. Ο Νιτσιάκος είχε σε μεγάλη μέρα την τριπλέτα των Τζαλαλή, Πάνου και Ιωάννου, οι οποίοι σημείωσαν από 23, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Εγνατία, ξεχώρισε ο "συνήθης ύποπτος" Ζήσης, που σημείωσε 56(!) πόντους, όμως δεν ήταν αρκετοί για να οδηγήσει την ομάδα του Μέρμηγκα στη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Εγνατία να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων στο 8΄(15-11). Οι γηπεδούχοι, με δικό τους σερί 8-3, έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με βραχεία κεφαλή (19-18). Η πρώτη περίοδος εξελίχτηκε σε "μονομαχία" των Τζαλαλή και Ζήση. Ο σέντερ του Νιτσιάκου είχε τους 11 από τους 19 πόντους της ομάδας του, με τον Ζήση από την άλλη να έχει τους 16 από τους 18. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 22-22 στο 12΄. Ένα μικρό σερί 5-1, έδωσε στο Νιτσιάκο προβάδισμα 4 πόντων (27-23 στο 15΄). Η ομάδα του Μέρμηγκα, με τον Ζήση να σημειώνει 7 σερί πόντους, έτρεξε σερί 7-5, μειώνοντας στους 2 τη διαφορά στο 19΄ (32-30). Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 34-34. Στην τελευταία φάση του δεκαλέπτου, η Εγνατία είχε την επίθεση, με το σκορ στο 34-31 υπέρ της ομάδας του Παπαδόπουλου. Ο Ζήσης, ευστόχησε σε ένα απίστευτο τρίποντο, έχοντας τρεις αμυντικούς πάνω του, ισοφαρίζοντας σε 34-34. 32 πόντους είχε ο χαρισματικός σκόρερ του Σπάρτακου στο ημίχρονο, με τον Τζαλαλή από την άλλη να έχει 14.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι με γρήγορο σερί 8-0 στο 22΄ανέβασαν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (42-34). Μάλιστα στο 25΄ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα υπέρ της ομάδας του Παπαδόπουλου (47-37). Σε εκείνο το σημείο η Εγνατία αντέδρασε και με σερί 13-6, μείωσε στο 28΄σε 53-50. 10 από τους 13 πόντους του σερί ανήκαν στο Ζήση που προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως, με μικρό σερί 5-0, ο Νιτσιάκος έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 58-50. Στην τελευταία περίοδο, ο Νιτσιάκος προηγήθηκε στο 31΄ με 60-50. Η ομάδα του Μέρμηγκα, με νέο σερί 7-0 μείωσε στους 3 πόντους (60-57 στου 32΄), με 7 προσωπικούς πόντους του ηγέτη της Ζήση. Σε αυτό το σημείο φάνηκε το μέταλλο του πρωταθλητή, καθώς ο Νιτσιάκος με σερί 10-2 ανέβασε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (70-59 στο 36΄). Κάπου εκεί, ο Νιτσιάκος έδειξε πιο ψύχραιμος και με καλύτερες επιλογές, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη. Οι παίχτες της Εγνατίας έδειξαν κουρασμένοι από την προσπάθεια με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα στο τέλος. Στην 9η θέση με ρεκόρ 5-6 η Εγνατία, στην 4η ο Νιτσιάκος με ρεκόρ 8-3.

Τα δεκάλεπτα: 19-18,34-34,58-50,80-69

Διαιτητές: Ντάφλος, Αθανασίου

Νιτσιάκος(Παπαδόπουλος): Ζούπας 10(2), Πάνος 17, Ιωάννου 16, Θεοχάρους, Τσιλιγιάννης 1, Τζαλαλής 23, Κριτσιμάς 3(1), Σιαφάκας 1, Κουλουμπής 9(1)

Εγνατία Οδός(Μέρμηγκας): Παπαχρήστος, Ρώϊμπας 2, Γούλας 2, Γκεσούλης, Κασκώρας, Ζήσης 56(7), Γκάτσας 2, Τασολάμπρος 7(1)