Δευτέρα 4 Ιουνίου 2018

Ζυγούρης και Θεοχάρους οδήγησαν τους Επαγγελματίες Υγείας στην 8η φετινή τους νίκη!

Την εξαιρετική της πορεία στο φετινό Εργασιακό Πρωτάθλημα συνέχισε η ομάδα των Επαγγελματιών Υγείας, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση της Πυροσβεστικής με σκορ 94-62. Οι Επαγγελματίες Υγείας από νωρίς είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ ανά διαστήματα έπαιξαν όμορφο μπάσκετ, φτάνοντας έτσι στην 8η φετινή τους νίκη. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Ζυγούρης και Θεοχάρους που σημείωσαν αμφότεροι από 24 πόντους, με τον Ντόντη να προσθέτει 16. Για την Πυροσβεστική ο Σωτηρίου είχε 15 πόντους.

Οι Επαγγελματίες Υγείας είχαν στην αρχική τους πεντάδα τους Κεφαλληνό, Κανελλόπουλο, Ζυγούρη, Θεοχάρους και Ντόντη. Για την Πυροσβεστική ξεκίνησαν οι Αγόρος, Στράτος, Εργάτης, Κατσούμης και Βερλέτης. Στην αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (7-7 στο 6΄). Οι γηπεδούχοι με σερί 13-1 στο 9΄ προηγήθηκαν με 20-8. Ο Ζυγούρης ήταν "ζεστός" και σημείωσε τους 8 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Η Πυροσβεστική απάντησε με δικό της σερί 7-2, μειώνοντας στη λήξη της περιόδου σε 22-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-21 στο 15΄). Ο Θεοχάρους ήταν καθοριστικός στο σερί της ομάδας του έχοντας 8 πόντους στα πρώτα 5΄ της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα του Ζούμπα με νέο σερί 11-0, έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (46-25). Η άμυνα των Επαγγελματιών Υγείας ήταν καταπληκτική, επιτρέποντας στην Πυροσβεστική να σημειώσει μόλις 10 πόντους. Ζυγούρης και Θεοχάρους ξεχώριζαν ήδη από το πρώτο ημίχρονο με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα. Στο 24΄προηγούνταν με 50-33, ενώ στο 26΄, η Πυροσβεστική με μικρό σερί 7-4, έριξε τη διαφορά στους 14 πόντους (54-40). Όμως, οι Επαγγελματίες Υγείας με δικό τους σερί αυτή τη φορά 8-3, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (62-43 στο 28΄). Στα πρώτα 2΄της τελευταίας περιόδου, η Πυροσβεστική έκανε προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι. Με 5 προσωπικούς πόντους του Αγόρου στο 32΄, η διαφορά μειώθηκε στους 13 πόντους (64-51). Η ομάδα του Ζούμπα είχε και πάλι τις απαντήσεις και με νέο σερί 8-3 στο 34΄ προηγήθηκε με 72-54. Μάλιστα, στο 36΄ ανέβασε τη διαφορά πάνω από 20 πόντους (80-54), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Το τελικό σκορ ήταν 94-62, με την ομάδα του Ζούμπα να κυριαρχεί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και να κατακτά δίκαια το ροζ φύλλο. Στο 8-3 το ρεκόρ των Επαγγελματιών Υγείας, που βρίσκονται στην 4η θέση ισόβαθμοι με τον Νιτσιάκο. Από την άλλη, η Πυροσβεστική βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη με ρεκόρ 3-8.

Τα δεκάλεπτα: 22-15,46-25,64-46,94-62

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Καναβός

Επαγγελματίες Υγείας(Ζούμπας): Αλεξίου 2, Ζούμπας 4(1), Ζυγούρης 24(6), Θεοχάρους 24, Κεφαλληνός 12(2), Λάμπρης 4, Μάντζιος, Ντιναλέξης 2, Ντόντης 16, Τζοβάρας, Κανελλόπουλος 6(2)

Πυροσβεστική(Στύλιος): Αγόρος 12(2), Ντίνος 12, Σωτηρίου 15, Στύλιος 3(1), Στράτος 3, Κατσούμης 2, Γκαμπράνης 3(1), Ρούπας, Βερλέτης, Εργάτης 12