Κυριακή 3 Ιουνίου 2018

Με επίδειξη δύναμης οι Μηχανικοί έκαναν το 11/11 απέναντι στους Εκπαιδευτικούς!

Σε ένα εύκολο βράδυ μετέτρεψε τον αγώνα απέναντι στους Εκπαιδευτικούς η ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού, αφού επικράτησε με άνεση με σκορ 72-44 και συνέχισε την αήττητη πορεία της στην κανονική περίοδο του Εργασιακού Πρωταθλήματος. Οι Μηχανικοί, είχαν σε σπουδαία μέρα τον Γκαζιάνη, που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους, με τον Τσιούμπο να πετυχαίνει 18. Για τους Εκπαιδευτικούς, ξεχώρισε ο Χήρας που είχε 14.
 Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Μηχανικοί πήραν τα ηνία του αγώνα, με αποτέλεσμα μόλις στο 7΄ να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (15-5). Η περίοδος τελείωσε με την ομάδα των Μηχανικών μπροστά στο σκορ με 20-7. Η καταπληκτική άμυνα των παιχτών του Αυγερινού, δεν άφηνε περιθώρια στου Εκπαιδευτικούς να βρουν εύκολα καλάθια. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Εκπαιδευτικοί με σερί 7-2 μείωσαν σε 22-14 στο 13΄, όμως η ομάδα του Αυγερινού με σερί 13-2, έφτασε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (35-16). Άξιο αναφοράς το γεγονός ότι από τους 13 πόντους, τους 10 σημείωσε ο Γκαζιάνης, ο οποίος έδειχνε ασταμάτητος επιθετικά σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 41-22. 15 πόντους για τον Γκαζιάνη, με τον Τσιούμπο να ακολουθεί με 9.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Εκπαιδευτικοί μπήκαν αποφασισμένοι και με σερί 6-0 μείωσαν σε 41-28 στο 22΄. Οι Εκπαιδευτικοί, έχουν δείξει σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος, ότι είναι μία ομάδα που δεν τα παρατάει εύκολα και παλεύει όλα τα παιχνίδια, ανεξαρτήτως αντιπάλου. Βέβαια, οι Μηχανικοί είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος, με πολλές επιλογές στο ρόστερ της, με αποτέλεσμα να μην είναι εύκολο να περιοριστεί. Στο 24΄, η διαφορά διατηρούνταν σταθερά πάνω από τους 10 πόντους (45-34). Η ομάδα του Μπόζιου, κατάφερε να δεχθεί μόλις 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε του γηπεδούχους μπροστά με 49-34. Στην τελευταία περίοδο, οι Μηχανικοί ήταν σαρωτικοί. Στο 34΄ με σερί 10-4, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (59-38), ενώ στο 35΄, η ομάδα του Αυγερινού απολάμβανε διαφορά 25 πόντων (65-40). Με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι 23-10 υπέρ των γηπεδούχων, οι Μηχανικοί έφτασαν στο άνετο 72-44 και στην ενδέκατη φετινή τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Από την άλλη, οι Εκπαιδευτικοί, βρίσκονται στη 10η θέση με ρεκόρ 4-7.

Τα δεκάλεπτα: 20-7,41-22,49-34,72-44

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Σωτηρόπουλος

Μηχανικοί(Αυγερινός): Χασκώνης, Τσίνος, Τσουκανέλης 3(1), Μιχαήλ 3(1), Σιώζος 5, Αυδής 7(1), Λάνταβος 4, Τσιούμπος 18(2), Κυρτζόγλου 4, Γκαζιάνης 22(3), Μακρής 3, Ζήκος 3(1)

Εκπαιδευτικοί(Μπόζιος): Καρατζήμος 7, Χήρας 14, Κυριαζικίδης 4, Βασαγιώργης, Παπαδόπουλος 6, Μπόζιος 3, Κονετάς 2, Μπάθας 2, Χαραλαμπίδης, Χρήστου 6, Παππάς