Σάββατο 2 Ιουνίου 2018

Με "υγιεινό περίπατο" οι Έμποροι κατέκτησαν σπουδαία βαθμολογικά νίκη!

Χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα απολύτως πρόβλημα οι Έμποροι επικράτησαν άνετα με σκορ 68-52 των Οικονομολόγων. Η ομάδα του Παπαδόπουλου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας από νωρίς τα ηνία και κατέκτησε μία σπουδαία βαθμολογικά νίκη. Πρωταγωνιστές για του Εμπόρους οι Αντωνίου και Μάκης που σημείωσαν από 17 πόντους ο καθένας. Από την ομάδα των Οικονομολόγων ξεχώρισε ο Μούλιας με 17.

Ο κόουτς Παπαδόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με τους  Κυριάκο, Χατζή, Αντωνίου, Μάκη και Βλάχο. Από την άλλη μεριά, οι Οικονομολόγοι είχαν στην αρχική τους πεντάδα τους Πορφυρίου, Μούλια, Ντάφλο, Μακρυγιάννη και Τσακανίκα. Μόλις στο 6΄, οι Έμποροι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (16-5), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 24-5, έχοντας τον πλήρη έλεγχο. Μάκης με 9 πόντους και Κωνσταντινίδης με 8, ερχόμενος "ζεστός"από τον πάγκο, ξεχώρισαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 17΄, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 20 πόντους (33-13). Στο ημίχρονο, οι Έμποροι προηγούνταν με 36-20, κάνοντας ουσιαστικά "υγιεινό περίπατο".

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να διατηρούν τη διαφορά γύρω στους 20 πόντους (51-30 στο 26΄). Ο Αντωνίου με τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου, διαμόρφωσε το 60-36. Ο αριστερόχειρας forward των Εμπόρων, ήταν εντυπωσιακός στην τρίτη περίοδο, σημειώνοντας τους 14 από τους 17 πόντους που είχε συνολικά στο παιχνίδι. Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Οικονομολόγους να προσπαθούν να ρίξουν τη διαφορά. Με επιμέρους σκορ 16-8, η διαφορά έπεσε κάτω από τους 20 πόντους. Η ομάδα του Παπαδόπουλου έφτασε άνετα στο τελικό 68-52, παίρνοντας την 4η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη, οι Οικονομολόγοι έχουν ρεκόρ 1-10 και βρίσκονται σε εξαιρετικά δυσχερή θέση για την παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 24-5,36-20,60-36,68-52

Διαιτητές: Κληματάς, Λαδιάς

Έμποροι(Παπαδόπουλος): Σιάπκας 4, Χατζής 5(1), Αντωνίου 17(1), Κυριάκος 6(2), Σιώτος 2, Κωνσταντινίδης 10(2), Μάκης 17(1), Βλάχος, Μπούκας 5(1), Πάσχος 2, Μηλιώτης

Οικονομολόγοι(Φυραρίδης): Πορφυρίου 2, Ντάφλος 5(1), Μακρυγιάννης 11(1), Ζάρκαλης 7(1), Τσακανίκας 2, Μούλιας 17(5), Μπάρμπας 8