Κυριακή 13 Μαΐου 2018

Νίκησαν το Ι.Ε.Κ. Δέλτα και συνεχίζουν αήττητοι στην κορυφή οι Μηχανικοί!

Ακάθεκτοι συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους οι Μηχανικοί. Η ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού, επικράτησε με σκορ 63-49 του Ι.Ε.Κ. Δέλτα και κατέκτησε την 9η φετινή της νίκη στο Εργασιακό Πρωτάθλημα σε ισάριθμα παιχνίδια. Με τους Τσιούμπο και Αυδή σε πολύ καλή μέρα, αφού σημείωσαν από 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, οι Μηχανικοί παρέμειναν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία με 18 βαθμούς. Από το Ι.Ε.Κ. Δέλτα ξεχώρισε ο Δημακόπουλος με 18 πόντους, με τον Δάλλα να έχει 13.

Ο κόουτς Καννής ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα τους Δημακόπουλο, Δάλλα, Κωνσταντακόπουλο, Πουλοπάτη και Γκούντα, με τον κόουτς Αυγερινό να διαλέγει τους Μιχαήλ, Γκαζιάνη, Τσιούμπο, Αυδή και Λάνταβο. Οι Μηχανικοί ήταν το φαβορί πριν την έναρξη του αγώνα και από νωρίς προσπάθησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Στο 8΄ προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με διψήφια διαφορά (21-10), με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με την ομάδα του Αυγερινού να διατηρεί το προβάδισμα πάνω από τους 10 πόντους (23-12). Σε όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, οι Μηχανικοί διατηρούσαν άνετα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-18 στο 18'). Πάντως, στο δεύτερο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες για τις δύο ομάδες, γεγονός που επηρέασε τον ρυθμό του αγώνα. Ημίχρονο με την ομάδα του Αυγερινού μπροστά με 33-18. Για τους Μηχανικούς από 11 πόντους είχε ο Τσιούμπος στο ημίχρονο, με τον Αυδή να έχει 9, ενώ στην αντίπερα όχθη, οι Δημακόπουλος και Δάλλας είχαν σημειώσει τους 12 από τους 18 που είχε σύνολο η ομάδα τους.

Στην τρίτη περίοδο οι Μηχανικοί μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τον αγώνα και στο 26΄με σερί 10-6 ανέβασαν τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (43-24). Το Ι.Ε.Κ. όμως είχε τις απαντήσεις, και αυτή τη φορά με δικό του σερί 11-2, έριξε τη διαφορά στους 10 στη λήξη της περιόδου (45-35). Ο Καννής, επέλεξε για μεγάλο διάστημα να παίξει άμυνα ζώνης, κάτι που έδειξε να λειτουργεί για την ομάδα του, αφού έμενε κοντά στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Μηχανικοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Η ομάδα του Καννή, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι και τους 8 πόντους (55-47 στο 36΄), όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλύτερο, με αποτέλεσμα οι Μηχανικοί να φτάσουν στο τελικό 63-49. Η ομάδα του Αυγερινού έχει ρεκόρ 9-0, ενώ το Ι.Ε.Κ. Δέλτα έχει ρεκόρ 4-5.

Τα δεκάλεπτα: 12-23,18-33,35-45,49-63

Διαιτητές: Κληματάς,Λαδιάς

Ι.Ε.Κ. Δέλτα(Καννής): Παλάσχας 2, Μακόπουλος, Γκούντας 4, Δημακόπουλος 18(2), Κωνσταντακόπουλος 10, Πουλοπάτης, Στασινός, Γκανής 2, Δάλλας 13(1)

Μηχανικοί(Αυγερινός): Τσίνος, Μιχαήλ 6, Αυδής 18(1), Λάνταβος 13, Μυλώνης, Τσιούμπος 21(4), Κυρτζόγλου, Γκαζιάνης 3, Μακρής 2, Ζήκος