Κυριακή 13 Μαΐου 2018

Ιδανικό φινάλε στην Πτολεμαΐδα για τον ΑΓΣΙ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τελείωσε ο ΑΓΣΙ τις φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις του. Η ομάδα του Τσουκανέλη πήρε σπουδαίο διπλό στην Πτολεμαΐδα, επικρατώντας με σκορ 78-61.
Ο ΑΓΣΙ από την αρχή του αγώνα ήταν σοβαρός και αποφασισμένος να φτάσει στη νίκη. Πήρε τα ηνία του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο, αφού προηγήθηκε με 22-17, ενώ στο ημίχρονο είχε το προβάδισμα με διψήφια διαφορά (40-30). Στην τρίτη περίοδο συνέχιζε να είναι σοβαρός και προσηλωμένος στο πλάνο του προπονητή του, με αποτέλεσμα να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους(65-49). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΑΓΣΙ να φτάνει στη νίκη με σκορ 78-61. Την επόμενη σεζόν το γιαννιώτικο μπάσκετ θα έχει δύο εκπροσώπους στη Γ΄Εθνικη, αφού εκτός από τον ΑΓΣΙ, θα αγωνίζεται στην κατηγορία και ο Βίκος Π.Α.Σ. Γιάννινα.

Τα δεκάλεπτα: 17-22,30-40,49-65,61-78