Κυριακή 6 Μαΐου 2018

Δεν τα κατάφερε ο ΑΓΣΙ απέναντι στον Α.Ο.Κ. Βέροιας

Την ήττα γνώρισε ο ΑΓΣΙ σήμερα το απόγευμα στο κλειστό της Λιμνοπούλας από τον Α.Ο.Κ. Βέροιας με σκορ 69-60. Η ομάδα του Τσουκανέλη μία εβδομάδα μετά το σπουδαίο "διπλό" απέναντι στο Ζέφυρο, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το καλό μομέντουμ που είχε, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα στο τελευταίο εντός έδρας αγώνα για τη φετινή σεζόν. Από την άλλη μεριά για τους φιλοξενούμενους ήταν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, στην προσπάθειά τους να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Σισμάνης και Βλάχος ξεχώρισαν με 15 πόντους για τους νικητές με τον Γιαννουζάκο να προσθέτει 13. Από τους Γιαννιώτες ο Γεωργίου είχε 16 πόντους, με τον Φίλιο να πετυχαίνει 13 και τον Μπαρτζώκα 12.

Ο κόουτς Τσουκανέλης επέλεξε να ξεκινήσει με τους Γεωργίου, Ζαμπέτη, Φίλιο, Αντωνίου και Μπαρτζώκα, ενώ για τον Α.Ο.Κ. ξεκίνησαν οι Σισμάνης, Γκανάς, Βλάχος, Μαυρίδης και Μπαρμπαρούσης. Δυναμικό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν με 7-0 στα πρώτα 2΄. Μάλιστα στο 4΄, διατηρούσαν μία διαφορά της τάξεως των 7 πόντων (13-4). Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Α.Ο.Κ. μπροστά στο σκορ με 22-10. Οι Βεροιώτες είχαν κατορθώσει από το 5΄να προηγηθούν με διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι και τη λήξη της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΑΓΣΙ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα της Βέροιας, να συνεχίζει να διατηρεί με άνεση την πρωτοπορία στο σκορ (27-16 στο 12΄). Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τον ΑΓΣΙ πίσω με 30-44. Η δεύτερη περίοδος ήταν παραγωγική και για τις δύο ομάδες, με το επιμέρους σκορ να είναι 22-20 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Σισμάνης είχε ήδη 15 πόντους για την ομάδα του, με τον Γεωργίου να έχει 9 πόντους για την ομάδα του Τσουκανέλη στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Α.Ο.Κ. συνέχιζε να διατηρεί απόσταση ασφαλείας από τον ΑΓΣΙ (43-53 στο 27΄), όμως σε εκείνο το σημείο, οι Γιαννιώτες έσφιξαν την άμυνά τους και με καλάθι του Καννή έριξαν τη διαφορά μετά από ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (47-55 στο 29΄). Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Γκανά στην εκπνοή του δεκαλέπτου, διαμόρφωσαν το 57-47. Το καλάθι του Γκανά ήταν πολύ σημαντικό για την ψυχολογία της ομάδα του, καθώς ο ΑΓΣΙ έδειχνε έτοιμος να ανατρέψει την κατάσταση, με την άμυνα να είναι το σημείο αναφοράς της ομάδας, αφού δέχτηκε μόλις 13 πόντους στο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Τσουκανέλη δεν τα παράτησε και στο 32΄ μείωσε σε 50-57. Όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις και με σερί 6-2 έστειλαν ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (63-52 στο 34΄). Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως οι Βλάχος και Γιαννουζάκος ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, με αποτέλεσμα ο Α.Ο.Κ. Βέροιας να πάρει μία σπουδαία νίκη. Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΓΣΙ αντιμετωπίζει την Πτολεμαΐδα εκτός έδρας και στόχος είναι μόνο η νίκη για να μην μπλεχτεί σε οποιοδήποτε σενάριο για την υπόθεση παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 10-22,30-44,47-57,60-69

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Μαλτέσιος

ΑΓΣΙ(Τσουκανέλης): Γεωργίου 16, Ζαμπέτης 2, Μπαρτζώκας 12, Καλφαλίδης, Αντωνίου 6, Καννής 3, Τζίμας, Μάκης 4, Βάτσιος, Εξαρχόπουλος, Φίλιος 13, Θώδης 4

Α.Ο.Κ. Βέροιας(Κελεπούρης): Τρομπούκης, Ουσουλτζόγλου, Σισμάνης 15(1), Γκανάς 7(1), Βλάχος 15(2), Μαυρίδης 7, Ιωαννίδης, Ορφανίδης, Λέφας 8, Μπαρμπαρούσης 4, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 13(2)