Κυριακή 6 Μαΐου 2018

Διεύρυναν το αήττητο οι Μηχανικοί με τρομερούς Μιχαήλ και Τσιούμπο!

Την αήττητη πορεία τους στο φετινό Εργασιακό Πρωτάθλημα "Ευγενία Μουτσίκα" συνέχισαν οι Μηχανικοί, επικρατώντας αυτή τη φορά των Νομικών Επαγγελμάτων με σκορ 82-63. Ο αγώνας για περίπου τρία δεκάλεπτα ήταν μεγάλο ντέρμπι, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού ήταν καταιγιστική, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Για τους Μηχανικούς ξεχώρισαν ο Μιχαήλ με 26 πόντους και ο Τσιούμπος με 23, με τον Αυδή να προσθέτει 15. Από την ομάδα των Νομικών Επαγγελμάτων ο Τσιρώνης είχε 22 πόντους.

Ο κόουτς Αυγερινός επέλεξε να ξεκινήσει με τους Μιχαήλ, Σιώζο, Τσιούμπο, Αυδή και Λάνταβο, ενώ η ομάδα των Νομικών Επαγγελμάτων είχε στην αρχική της πεντάδα τους Δημητρούλα, Ιωαννίδη, Λεοντάρη, Τσιρώνη και Κατσιούλη. Στο πρώτο δεκάλεπτο, τα Νομικά Επαγγέλματα ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, η λήξη της οποίας τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 19-15. Μάλιστα στο 13΄, με σερί 7-2 προηγήθηκαν με 26-17. Ο Αυγερινός κάλεσε το τάιμ άουτ προκειμένου να αφυπνίσει τους παίχτες του, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν αμέσως. Έτρεξαν δικό τους σερί 11-2, για να ισοφαρίσουν σε 28-28 στο 18΄. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ με 32-32 και όλα έδειχναν ότι προμηνύεται ένα μεγάλο ντέρμπι στη συνέχεια. Ο Τσιρώνης ξεχώριζε ήδη για τους τυπικά γηπεδούχους με 15 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Μιχαήλ είχε 10.

Στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 23΄, οι Μηχανικοί με σερί 8-0, προηγήθηκαν με 40-32. Όμως η ομάδα των Νομικών Επαγγελμάτων έτρεξε δικό της σερί 6-0, για να μειώσει το προβάδισμα των Μηχανικών στους 2 πόντους (38-40 στο 24΄). Η ομάδα του Αυγερινού με την δυάδα Μιχαήλ και Αυδή να πιάνουν δουλειά στην επίθεση, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-45 στο 29΄). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μηχανικοί μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι. Με σερί 16-3, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (73-50 στο 34΄). Η ομάδα των Νομικών Επαγγελμάτων έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να ακολουθήσει το ρυθμό των Μηχανικών. Από τους 26 πόντους που σημείωσαν οι νικητές στο τελευταίο δεκάλεπτο, τους 19 πέτυχαν οι Μιχαήλ και Τσιούμπος (10 ο Μιχαήλ και 9 ο Τσιούμπος. Τελικό σκορ 82-63 με τους Μηχανικούς να είναι μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία με 14 βαθμούς, όντας αήττητοι με 7 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Τα Νομικά Επαγγέλματα έχουν ρεκόρ 4-3.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 32-32, 47-57, 63-82

Διαιτητές: Ντάγκας, Βίνης

Νομικά Επαγγέλματα(Ιωαννίδης): Υφαντής, Κωνής 10, Γάκης, Τσουμάνης, Ντάσιος 1, Σακκάς, Ιωαννίδης 3(1), Κατσιούλης 8, Τσιρώνης 22(1), Δημητρούλας 8(1), Λεοντάρης 8, Καραπάνος 3

Μηχανικοί(Αυγερινός): Χασκώνης, Τσίνος, Μιχαήλ 26(2), Σιώζος 10, Αυδής 15(1), Τσιούρης, Λάνταβος 8, Μυλώνης, Τσιούμπος 23(5), Κυρτζόγλου, Μακρής, Ζήκος