Δευτέρα 7 Μαΐου 2018

Διπλασίασε τις νίκες της η Πυροσβεστική με τον Αγόρο σε μεγάλη μέρα!

Την 2η νίκη στο φετινό Εργασιακό Πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα της Πυροσβεστικής με σκορ 56-55, την Κυριακή το βράδυ στο Κλειστό Γυμναστήριο του Πανεπιστημίου. Η Πυροσβεστική, είχε μείνει μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα για καιρό. Η πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα ήταν τη 2η αγωνιστική απέναντι στην Πίνδο. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Αγόρος που σημείωσε 25 πόντους, με τον Εργάτη να έχει 11 και την καθοριστική βολή που έκρινε το παιχνίδι. Από τους Οικονομολόγους ξεχώρισαν οι Μουσαφίρης με 21 και Παπαγγέλης με 16.

Ο κόουτς Βασιλείου επέλεξε να ξεκινήσει με τους Τζούμα, Βλαχόπουλο, Μουσαφίρη, Πορφυρίου και Παπαγγέλη, ενώ η Πυροσβεστική είχε στην αρχική της πεντάδα τους Αγόρο, Στράτο, Κατσούκη, Γκίκα και Σωτηρίου. Οι Οικονομολόγοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-11, ενώ στο ημίχρονο βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 31-25. Ο Μουσαφίρης οδηγούσε επιθετικά την ομάδα του με 16 πόντους, ενώ για την Πυροσβεστική ο Αγόρος είχε 9.

Στην τρίτη περίοδο, οι Πυροσβέστες έδειξαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 18-11, πέρασαν μπροστά στη λήξη της περιόδου με 43-42. Αγόρος και Εργάτης οδήγησαν επιθετικά την Πυροσβεστική, πετυχαίνοντας μαζί τους 17 από τους 18 πόντους της ομάδας τους (11 ο Αγόρος με 3 τρίποντα και 6 ο Εργάτης). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 55-55, μέχρι και την τελευταία φάση, όπου ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ υπέρ του Εργάτη, στέλνοντάς τον στη "γραμμή της φιλανθρωπίας". Ο παίχτης της Πυροσβεστικής, με 1/2 βολές, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του η οποία έχει πλέον ρεκόρ 2-4, ενώ οι Οικονομολόγοι έχουν ρεκόρ 1-5

Τα δεκάλεπτα: 15-11,31-25,42-43,55-56

Οικονομολόγοι(Βασιλείου): Τζούμας 4, Πορφυρίου, Βλαχόπουλος 5, Παπαγγέλης 16, Μακρυγιάννης 4, Μουσαφίρης 21(2), Ντάφλος, Μούλιας 5(1)

Πυροσβεστική: Αγόρος 25(6), Ντίνος 3, Σωτηρίου 8, Στύλιος 2, Στράτος 2, Κατσούκης 3, Ρούπας, Βερλέτης 2, Εργάτης 11, Γκίκας