Σάββατο 5 Μαΐου 2018

Θώδης και Λώλης οδήγησαν την Δωδώνη σε σπουδαία νίκη

Η Δωδώνη κατέκτησε την 6η νίκη της στο φετινό Εργασιακό Πρωτάθλημα απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα των Εκπαιδευτικών, με σκορ 60-57 και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, με την ομάδα του Γεωργίου να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και να διατηρεί το αήττητό της στο φετινό πρωτάθλημα. Πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Θώδης με 23 πόντους και Λώλης με 19. Για τους Εκπαιδευτικούς ξεχώρισε ο Ντούσκος που σημείωσε 21 πόντους, με 7 τρίποντα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Χρήστου με 16 πόντους.

Ο κόουτς Γεωργίου επέλεξε να ξεκινήσει στην αρχική του πεντάδα τους Σμπόνια, Σκαμνέλο, Καλόγηρο, Θώδη και Λώλη, ενώ οι Εκπαιδευτικοί ξεκίνησαν τον αγώνα με τους Ντούσκο, Χήρα, Καμμένο, Χρήστου και Μπάθα. Η Δωδώνη έκανε δυναμικό ξεκίνημα και στο 6΄προηγήθηκε με 13-4. Οι Εκπαιδευτικοί έτρεξαν ένα μικρό σερί 5-0 μειώνοντας σε 13-9 στο 8΄. Η ομάδα του Γεωργίου με ένα καλάθι του Λώλου στο ζωγραφιστό και 5 σερί πόντους από τον Κούκο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 20-11. Στη δεύτερη περίοδο, οι Εκπαιδευτικοί έτρεξαν ένα σερί 7-3, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 23-18 στο 13΄. Μάλιστα, η ομάδα του Μπόζιου έριξε τη διαφορά ακόμα και στους 2 πόντους στο 18΄ (31-29). Τελικά στο ημίχρονο η Δωδώνη προηγούνταν με 35-29. Ο Θώδης οδηγούσε επιθετικά την ομάδα του έχοντας 16 πόντους στο ημίχρονο. Από την άλλη μεριά, ο Χρήστου είχε σημειώσει 10 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 22΄, οι Εκπαιδευτικοί με σερί 6-0, ισοφάρισαν σε 35-35. Σε εκείνο το σημείο η Δωδώνη με τον Λώλη να πετυχαίνει 8 σερί πόντους, έτρεξε με τη σειρά της σερί 8-2, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 43-37. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με τη Δωδώνη μπροστά με 48-43. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, η ομάδα του Γεωργίου ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο 33΄(55-45). Οι Εκπαιδευτικοί κατάφεραν να ρίξουν και πάλι τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (58-51 στο 38΄), ενώ δύο σερί τρίποντα του Ντούσκου, μετέτρεψαν το παιχνίδι σε ντέρμπι, με τους Εκπαιδευτικούς να μειώνουν στον πόντο 14΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα. Η ομάδα του Μπόζιου έκανε φάουλ στο Θώδη προκειμένου να σταματήσει το χρόνο, στέλνοντάς τον παράλληλα στη "γραμμή της φιλανθρωπίας". Ο σέντερ του ΑΓΣΙ, αποδείχτηκε ψύχραιμος, αφού ευστόχησε και στις δύο βολές διαμορφώνοντας το 60-57 υπέρ της Δωδώνης, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Οι Εκπαιδευτικοί είχαν 9΄΄στη διάθεσή τους, όμως το τρίποντο που επιχείρησαν ήταν άστοχο, με αποτέλεσμα η Δωδώνη να πάρει το ροζ φύλλο. Στο 6-0 οι νικητές στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ οι Εκπαιδευτικοί έχουν ρεκόρ 3-3.

Τα δεκάλεπτα: 11-20,29-35,43-48,57-60

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Δήμητράκας

Δωδώνη(Γεωργίου): Κούκος 5, Χαλαύτρης, Καλόγηρος 3, Λώλης 19(1), Σμπόνιας 5, Παππάς, Στράκας, Ζώης, Σκαμνέλος 5(1), Παππάς Βασ., Θώδης 23(3)

Εκπαιδευτικοί(Μπόζιος): Καρατζήμας, Χήρας 2, Μπόζιος,Παπαδόπουλος, Μπάθας 4, Παππάς 2, Κονέτας, Πάνου 7, Καμμένος 2, Ντούσκος 21(7), Έξαρχος 3, Χρήστου 16