Σάββατο 19 Μαΐου 2018

Με τρομερή εμφάνιση του Δάσκαλου ο Νιτσιάκος έσπασε το αήττητο της Δωδώνης!

Με τον Δάσκαλο να είναι σε καταπληκτική μέρα, ο Νιτσιάκος μετέτρεψε το ντέρμπι απέναντι στη Δωδώνη σε παράσταση για έναν ρόλο, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 92-64. Η ομάδα του Παπαδόπουλου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κέρδισε απόλυτα δίκαια έναν πολύ καθοριστικό αγώνα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας παράλληλα τη Δωδώνη στην πρώτη φετινή της ήττα. Τρομερή εμφάνιση από τον Δάσκαλο που σημείωσε 47 πόντους, όντας απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο Τζαλαλής πρόσθεσε 15 για τους νικητές, ενώ για τη Δωδώνη ο Θώδης είχε 24 πόντους, με τον Σμπόνια να έχει 17.

Ο κόουτς Παπαδόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ιωάννου, Πάνο, Κριτσιμά, Δάσκαλο και Τζαλαλή, με τον κόουτς Γεωργίου να επιλέγει στην αρχική πεντάδα της Δωδώνης τους Σμπόνια, Καλόγηρο, Σκαμνέλο, Θώδη και Λώλη. Στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Δωδώνη να έχει ένα μικρό προβάδισμα των δύο πόντων (8-10 στο 5΄). Τρία λεπτά αργότερα, ο Νιτσιάκος με σερί 13-5, πήρε τα ηνία του αγώνα (21-15 στο 8΄). Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (26-15 στο 9΄). Στη λήξη της περιόδου, ο Νιτσιάκος προηγούνταν με 29-15, έχοντας χτίσει μία καλή διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 13΄, το σκορ ήταν 33-22 υπέρ των γηπεδούχων. Η διαφορά στη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου αυξάνονταν συνεχώς, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο, η ομάδα του Παπαδόπουλου να προηγηθεί με 20 πόντους διαφορά (51-31). Ο Δάσκαλος "έκλεψε την παράσταση" στο πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας 34 πόντους!, ενώ για την ομάδα του Γεωργίου ο Θώδης είχε 10 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 25΄, η Δωδώνη κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (61-45), όμως η ομάδα του Νιτσιάκου είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Νιτσιάκος διατηρούσε σταθερά τη διαφορά γύρω στους 15 πόντους, χωρίς να απειλείται ουσιαστικά από τη Δωδώνη. Μάλιστα, οι δύο προπονητές βλέποντας ότι ο τελικός νικητής είχε ουσιαστικά κριθεί από νωρίς, έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε παίχτες που δεν αγωνίζονται πολλά λεπτά. Τελικό σκορ 92-64, με τον Νιτσιάκο να φτάνει τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα (ρεκόρ 6-3). Από την άλλη μεριά η ομάδα του Γεωργίου γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας με 8-1 ρεκόρ.

Τα δεκάλεπτα: 29-15,51-31,69-52,92-64

Διαιτητές: Μπιστιτζάνος,Γεροδήμος

Νιτσιάκος(Παπαδόπουλος): Πάνος 7, Τζαλαλής 15(3), Δάσκαλος 47(6), Κριτσιμάς 4, Ζούπας 2, Μπεζεβέγκης, Σιαφάκας 2, Τσιλιγιάννης, Ιωάννου 9(1), Τσουπινάκης 6

Δωδώνη(Γεωργίου): Χαλαύτρης, Παπαηλίας 2, Καλόγηρος 6, Μπαρέκος, Λώλης 12(2), Σμπόνιας 17(1), Παππάς Αθ., Ζώης, Σκαμνέλος 3(1), Παππάς Βασιλ., Θώδης 24(4)