Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018

Με εξαιρετικό μπάσκετ συνέχισε τη νικηφόρα πορεία το IBC

Ένα άνετο μεσημέρι Κυριακής είχε το IBC απέναντι στον Πύρρο Αρτάιων, αφού χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα, έφτασε στη νίκη με σκορ 102-53. Πλουραλισμός επιθετικά για τους γηπεδούχους, με τους 12 παίχτες να που είχε στη διάθεσή του ο κόουτς Βλάχος να σκοράρουν όλοι.

Το IBC ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κρικώνη, Ματσάγγα, Πρέντζα, Πατραμάνη και Δάσκαλο, ενώ για τον Πύρρο ξεκίνησαν οι Σπύρου, Κωσταπαππάς, Σκαμαντζούρας, Μουκάϊ και Δημητρίου. Με 11-0 ξεκίνησαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι στο σκορ με 33-12, βάζοντας ουσιαστικά από νωρίς τα θεμέλια για μια εύκολη νίκη. Στη δεύτερη περίοδο το IBC είχε εξαιρετική κυκλοφορία στης μπάλας, πράγμα που οδηγούσε σε εύκολα καλάθια. Ημίχρονο στο 65-23 με τους γηπεδούχους να είναι καταιγιστικοί.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Βλάχου δεν κατέβασαν ταχύτητα και συνέχισαν δυναμικά με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 50 πόντους (85-35 στη λήξη της περιόδου). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο κόουτς Βλάχος είχε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει πολλούς νεαρούς παίχτες ώστε να τεστάρει τις δυνατότητές τους και αυτοί τα πήγαν περίφημα δικαιώνοντας τον προπονητή τους για την εμπιστοσύνη.

Τα δεκάλεπτα: 33-12,65-23,85-35,102-53

IBC (Βλάχος): Κωστούλας 6(2), Ματσάγγας 12(1),Κρικώνης 8, Χαντάλης 14(1), Κακατσίδης 9(1), Πατραμάνης Α. 5, Πρέντζας 8(2), Πατραμάνης Κ. 7, Λύγδας 3, Κουλουμπής 8(2), Τσιρώνης 11(1), Δάσκαλος 11(1)

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σπύρου, Κωσταπαππάς 8(1), Πέτσας, Μπαρκλέσης 2, Σκαμαντζούρας Χ, Μουκάϊ 20(1), Σκαμαντζούρας Γ. 7, Άσσι 10, Δημητρίου 6