Κυριακή 26 Μαΐου 2024

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Ioannina WBC 48-45: Υποβιβάστηκε το Ioannina WBC

Μετά από 2 χρόνια παρουσίας στην Α2 Γυναικών το Ioannina WBC επιστρέφει στο τοπικό πρωτάθλημα καθώς γνώρισε την ήττα σήμερα το μεσημέρι στη Θεσσαλονίκη από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με 48-45 στο 3ο και καθοριστικότερο παιχνίδι της σειράς.

Οι Μακεδόνισσες είχαν τα ηνία από την αρχή βρισκόμενες μπροστά με 13-7 στο 10΄ κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα στο 25-16.

Στην τρίτη περίοδο η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου οικοδόμησε διψήφια διαφορά (38-24 στο 30΄) με το Ioannina WBC να κάνει την προσπάθειά του να επιστρέψει στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως αυτό να μη φτάνει με αποτέλεσμα το τελικό 48-45 να δίνει στην Αναγέννηση την παραμονή στην Α2 και τις Γιαννιώτισσες να αποχαιρετούν την κατηγορία.

12 πόντους είχε η Κρητικού, 11 η Γιωτίτσα και 10 η Kaleva από τις φιλοξενούμενες. Από τις γηπεδούχες 13 σημείωσε η Αντωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 13-7, 25-16, 38-24, 48-45

Διαιτητές: Ντούρας-Τοπαλίδης

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Γιάνναρος): Τζήμου 7, Στεργίου 6, Γράψα Ευτ. 6, Σταμπή 6(2), Αντωνίου 13(3), Κουλακιώτη 4, Ντολοπούλου 2, Γράψα Ευαγ. 4, Κανέλλογλου

Ioannina WBC (Κρικώνης): Τσακτσίρα, Κρητικού 12(2), Γιωτίτσα 11(1), Βλάχβεη, Μπουκουβάλα, Kaleva 10, Καλαντζή 2, Ρίζου 4, Βρασταμηνού 6