Τετάρτη 15 Μαΐου 2024

Λέων Κέρκυρας-ΠΑΣ Γιάννινα 66-76: Φινάλε στη σεζόν με διπλό στην Κέρκυρα

Με διπλό στην Κέρκυρα επί του Λέοντα έκλεισε τις φετινές του υποχρεώσεις στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ο ΠΑΣ Γιάννινα επικρατώντας με 76-66 σήμερα το απόγευμα σε εξ' αναβολής αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής.

Ράπτης με 17 πόντους, Τσίρμπας-Αναγνώστου με 14, Τσιμπέρης με 12 και Σταμέλος με 10 οι διψήφιοι από την ομάδα του Νίκου Πάνου που έκλεισε τη σεζόν με ρεκόρ 8-16 γνωρίζοντας όμως ότι έχει υποβιβαστεί. Από τον Λέοντα Κέρκυρας 22 σημείωσε ο Χονδρογιάννης, 14 ο Περούλης, 11 ο Γαληνάκης και 10 ο Σέκας. Στο 13-10 το ρεκόρ των Φαιάκων.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει μικρό προβάδισμα στο 10΄ (19-16) και τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία στο ημίχρονο (35-33 στο 20΄).

Στον ίδιο ρυθμό και η τρίτη περίοδος με τον ΠΑΣ να έχει βραχεία κεφαλή στο 30΄ (52-51) για να έρθει το τελευταίο δεκάλεπτο όπου οι Γιαννιώτες με επιμέρους 24-15 κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλο με το τελικό 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-33, 51-52, 66-76

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γκλίναβου Ε.

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου Σ. 5(1), Στεργίου Λ., Σέκας 10(2), Περούλης 14, Γαληνάκης 11(1), Βλασερός, Γαρνέλης 4, Χονδρογιάννης 22(3)

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γιαννόπουλος Π. 2, Φωτόπουλος, Κοτζαμάνης 9(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου 14(2), Τσιμπέρης 12, Μπούγιας, Μπουραντάς 8(1), Λυγούρας, Σταμέλος 10, Κωσνταντούλας 4, Ράπτης 17(2)

13. Κένταυροι Κέρκυρας 22 (0-23)

*Η Α.Ε. Καναλακίου έχει αφαίρεση 1 βαθμού από το βαθμολογικό πίνακα λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα της τρέχουσας αγων. περιόδου

**Οι Κένταυροι Κέρκυρας έχουν αφαίρεση 1 βαθμού από το βαθμολογικό πίνακα λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα της τρέχουσας αγων. περιόδου

**Νικόπολη Πρέβεζας, Γ.Ε.Α., Α.Ε. Καναλακίου, Κρόνος Αγρινίου, Λέων Μεσολογγίου, Αίας Άρτας, MetronGold Μολοσσοί, Λέων Κέρκυρας, Πύρρος Αρταίων, Κερκυραϊκός, Φαίακας Κέρκυρας και Κένταυροι Κέρκυρας έχουν κάνει το ρεπό τους.