Τετάρτη 15 Μαΐου 2024

Φαίακας Κέρκυρας-Λέων Μεσολογγίου 59-95: Πετούσε "φωτιές" ο Λέων

Με εντυπωσιακό τρόπο ο Λέων Μεσολογγίου έκανε το απόλυτο τη φετινή σεζόν απέναντι σε κερκυραϊκές ομάδες (8Χ8) επικρατώντας με 95-59 του Φαίακα Κέρκυρας σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Κέρκυρας σε εξ' αναβολής παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Πολλούς πρωταγωνιστές και 14 εύστοχα τρίποντα είχε η ομάδα του Σωτήρη Φαράντου με τον Άγγελο Παύλου να σημειώνει 21 πόντους, τον Ντέκα 20, τον Αλέξανδρο Παύλου 16, τον Γρατσινόπουλο 15 και τον Βεζύρη 13. Από τους Φαίακες 27 είχε ο Μαγκανάς.

Οι Μεσολογγίτες με "σύμμαχό" τους ήδη από την πρώτη περίοδο τα μακρινά σουτ (4 εύστοχα) είχαν διψήφια διαφορά στο 10΄ (24-13). Ο Φαίακας προσπαθούσε να παραμείνει κοντά στο σκορ όμως οι φιλοξενούμενοι απολάμβαναν προβάδισμα 13 πόντων στο ημίχρονο (41-28 στο 20΄).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι παίκτες του coach Φαράντου βρήκαν εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό με το σκορ στο 30΄ να είναι 66-45. Στο ίδιο μοτίβο κύλισαν τα 10 τελευταία αγωνιστικά λεπτά με το τελικό 95-59 να φέρνει τη 15η νίκη στο Λέοντα Μεσολογγίου (15-8 ρεκόρ) και το Φαίακα να γνωρίζει τη 15η ήττα του (8-15 ρεκόρ).

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 28-41, 45-66, 59-95

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γκλίναβου Ε.

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Γιαννούλης 1, Γκιουλέας 4, Κακαρούγκας 3(1), Παπαγκίκας 3(1), Γραμμένος 2, Ούστογλου 8, Θεόδοτος 4, Χατζηιωάννου, Αγιούς 7, Μαγκανάς 27(3)

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Βεζύρης 13, Παύλου Αλ. 16(3), Στέφος 2, Αλεφάντης 8(1), Ντέκας 20, Γρατσινόπουλος 15(5), Παύλου Αγ. 21(5)