Σάββατο 18 Μαΐου 2024

Φαίακας Κέρκυρας-Α.Ε. Καναλακίου 59-70: Πρόσθεσε μία ακόμα νίκη στη φετινή της συλλογή

Τη 19η νίκη της πανηγύρισε σήμερα το μεσημέρι στην Κέρκυρα η Α.Ε. Καναλακίου επικρατώντας του Φαίακα με 70-59 βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 19-4.

Τάσσος με 16 πόντους, Νούσιας με 15, στην καλύτερή του φετινή εμφάνιση, Γείτονας με 11 οι διψήφιοι από την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά. Από τους Κερκυραίους 18 είχε ο Μαγκανάς και 13 ο Ούστογλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν μία μικρή διαφορά 2 πόντων (20-18) με τους Πάνου και Τάσσο να έχουν ξεκινήσει καλά το παιχνίδι. Από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά η Α.Ε. Καναλακίου άρχισε να επιβάλλει το ρυθμό της με τον Νούσια να προσφέρει συνεχόμενες λύσεις (10 π.) και να γίνεται σημαντικός παράγοντας του αγώνα στο πλάι του Τάσσου μαζί και με τον Τσεκούρα που έβαλε δύο σερί τρίποντα στο φινάλε. Ημίχρονο στο +12 για την ομάδα του coach Κοσμά (46-34 στο 20΄).

Ο Φαίακας με τον Μαγκανά πρωταγωνιστή (9 π. στην τρίτη περίοδο) και παίζοντας καλύτερη άμυνα προσπάθησε να επιστρέψει μειώνοντας σε 57-48 στο 30΄ με τους φιλοξενούμενους να έχουν χάσει με τραυματισμό τους Πάνου και Παπαζυγούρα. Οι Καναλακιώτες είχαν τις απαντήσεις με τον Γείτονα στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου καταφέρνοντας να ελέγξουν μέχρι και το φινάλε το παιχνίδι. Τελικό σκορ 70-59 με την Α.Ε. Καναλακίου να περιμένει πλέον την απόφαση του ΑΣΕΑΔ για το παιχνίδι με τον Λέοντα Κέρκυρας. Ο Φαίακας από την άλλη τερμάτισε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-16.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 34-46, 48-57, 59-70

Διαιτητές: Γκούμας-Ανδρέου

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 6, Μοσχοβίτης, Γκιουλέας 6, Κακαρούγκας 3, Χειμαριός, Παπαγκίκας 3(1), Γραμμένος 6, Μοσχάτ, Ούστογλου 13, Θεόδοτος 2, Χατζηιωάννου 2, Μαγκανάς 18(2)

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας 6(2), Ιωαννίδης 5(1), Γείτονας 11, Νούσιας 15, Παπαζυγούρας, Τάσσος 16(4), Κολιούσης 6, Δούβλης 5, Πάνου 6