Τετάρτη 1 Μαΐου 2024

Κερκυραϊκός-Λέων Μεσολογγίου 50-71: Κατέκτησε τη 13η νίκη του παίζοντας εξαιρετική άμυνα

Εξ' αναβολής παιχνίδι για την 23η αγωνιστική πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Κέρκυρας με τον Κερκυραϊκό να φιλοξενεί τον Λέοντα Μεσολογγίου και τους Μεσολογγίτες να παίρνουν άνετη νίκη με 71-50.

21 πόντους σημείωσε ο Αλέξανδρος Παύλου από την ομάδα του Σωτήρη Φαράντου με τον Άγγελο Παύλου να προσθέτει 15 και τον Γρατσινόπουλο 10. Στο 13-8 βελτίωσε το ρεκόρ του ο Λέων. Από τον Κερκυραϊκό, ο οποίος γνωρίζει ότι έχει υποβιβαστεί στη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, 14 είχε ο Τρικαλιώτης, 9 ο Μητρόπουλος και 8 ο Περατινός.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι καλά προηγούμενοι με 18-13 στο 10΄ με τον Τρικαλιώτη να έχει σημειώσει τους 10 από τους 18 πόντους της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καλύτερη εικόνα στην άμυνα κατάφεραν με επιμέρους 24-9 να κλείσουν το ημίχρονο στο +10 (37-27 στο 20΄).

Ο Λέων έλεγξε στη συνέχεια το παιχνίδι βρισκόμενος στο 51-39 στο 30΄ φτάνοντας στο διπλό με το τελικό 71-50.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-37, 39-51, 50-71

Διαιτητές: Ντάγκας-Μπουχαγιάρ

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Κουλούρης, Τρικαλιώτης 14(1), Πετρόπουλος 7(1), Αλαμάνος, Ρίζος, Σαχίνι 2, Γκόγκας, Τσιμπούλης 3, Μητρόπουλος 9, Περατινός 8(2), Ρουμελιώτης 5, Ζερμπιώνης 2

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Διώτης 7, Ντέκας 6, Παύλου Αλ. 21(3), Βεζύρης 9, Αλεφάντης, Γρατσινόπουλος 10, Στέφος 3, Παύλου Αγ. 15(1), Διαμαντόπουλος

13. Κένταυροι Κέρκυρας 22 (0-22)

*Η Α.Ε. Καναλακίου έχει αφαίρεση 1 βαθμού από τον βαθμολογικό πίνακα λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα της τρέχουσας αγων. περιόδου

**Εκκρεμούν τα παιχνίδια: Λέων Κέρκυρας-ΠΑΣ Γιάννινα, Φαίακας Κέρκυρας-Λέων Μεσολογγίου

***Νικόπολη Πρέβεζας, Γ.Ε.Α., Α.Ε. Καναλακίου, Κρόνος Αγρινίου, Λέων Μεσολογγίου, Αίας Άρτας, MetronGold Μολοσσοί, Λέων Κέρκυρας, Κερκυραϊκός, Φαίακας Κέρκυρας και Κένταυροι Κέρκυρας έχουν κάνει το ρεπό τους.