Τετάρτη 3 Απριλίου 2024

ΠΑΣ Γιάννινα WBC-Αθηναϊκός 63-61: Κατέκτησε την 6η θέση και μπαίνει στα playoff με πλεονέκτημα έδρας

Την 6η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών κατέκτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά την επικράτησή του με 63-61 σήμερα το απόγευμα του Αθηναϊκού σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Σε συνδυασμό με τις ήττες του ΠΑΟΚ από την Ελευθερία Μοσχάτου και του Ηρακλή από τον Παναθηναϊκό η ομάδα του Μάριου Μιχαήλ μπαίνει στα playoff με πλεονέκτημα έδρας και ο πρώτος της αντίπαλος θα είναι ο ΠΑΟΚ.

Στα του αγώνα η Σαρηγιαννίδου γύρισε κεφάτη στη δράση έχοντας double double με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, μαζί με 6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Πολύ καλή ήταν και η Πηλακούτα με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ με τη Μαρίνη, με 13 πόντους, 8 ασίστ και την Markovic, με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, να ξεχωρίζουν επίσης.

Οι Γιαννιώτισσες προηγήθηκαν στο 4΄ με 9-4 και στη συνέχεια με τη Μαρίνη να πρωταγωνιστεί δεν άργησαν να χτίσουν διψήφιο προβάδισμα 11 πόντων (19-8). Τα κορίτσια του coach Μιχαήλ έλεγξαν την κατάσταση μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου το οποίο τις βρήκε στο 20-12.

Σε ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τα ηνία χωρίς να αφήσει τον Αθηναϊκό να τον πλησιάσει με τη διαφορά να κινείται συνεχώς μεταξύ 7-13 πόντων. Ημίχρονο στο 36-27 υπέρ των γηπεδούχων.

Το σκηνικό άλλαξε τελείως στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου με τις φιλοξενούμενες με επιμέρους 15-6 να ισοφαρίζουν σε 42-42 στο 24΄. Με την Πηλακούτα πρωταγωνίστρια οι κυανόλευκες αντέδρασαν ανακτώντας την πρωτοπορία (48-44) όμως το σύνολο του Αντωνόπουλου με σερί 5-0 κατάφερε να βρεθεί μπροστά με βραχεία κεφαλή στο 30΄ (49-48).

Μέχρι και το μικρό προβάδισμα των 4 πόντων έφτασε ο Αθηναϊκός (53-49 στο 32΄) με τις γηπεδούχες να βγάζουν "εγωισμό" και με επιμέρους 10-4 να βρίσκονται μπροστά με 59-57 στο 37΄. Με τρίποντο της Markovic ήρθε το +5 στα 1:16 πριν το τέλος (62-57). Με σερί 4-0 ο Αθηναϊκός μείωσε σε 62-61 στα 21΄΄ κάνοντας στη συνέχεια αμέσως φάουλ στη Μαρίνη. Η guard του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν και στις δύο βολές άστοχη με την Gavin στην επόμενη κατοχή να μην ευστοχεί στην προσπάθειά της και την Asberry με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 63-61. Στα 3΄΄ που είχαν απομείνει η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική και δεν επέτρεψε στον Αθηναϊκό να βρει σουτ.