Τετάρτη 3 Απριλίου 2024

Vikos Φalcons: Φιλική νίκη επί της Εθνικής Ενόπλων Δυνάμεων για την ενίσχυση της ΕΛΕΠΑΠ Ιωαννίνων

Φιλικό παιχνίδι φιλανθρωπικού χαρακτήρα για την ενίσχυση του πολύ σημαντικού έργου της ΕΛΕΠΑΠ Ιωαννίνων διοργάνωσαν σήμερα το απόγευμα οι Vikos Φalcons στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο  φιλοξενώντας την Εθνική ομάδα Ενόπλων Δυνάμεων. Οι παίκτες του Κώστα Δελέγκου πήραν τη φιλική νίκη με 80-70.

Το παιχνίδι, πέρα από τον φιλανθρωπικό του χαρακτήρα, ήταν μία καλή ευκαιρία προκειμένου οι Γιαννιώτες να διατηρηθούν σε φόρμα καθώς στην Α΄ Φάση των playoff δε θα αγωνιστούν μιας και είχαν κατακτήσει την 1η θέση στην κανονική περίοδο.

Τσιλούλης με 15 πόντους, Παπαδάκης και Ivosev με 12, Πάτρας με 11, ο οποίος αγωνίστηκε και με τις δύο ομάδες από ένα ημίχρονο καθώς υπηρετεί τη στρατιωτική του θητεία, Χείλαρης με 10 οι διψήφιοι από τους γηπεδούχους. Από τους φιλοξενούμενους, 19 σημείωσε ο Μαλούκος, 15 ο Γεωργοπαπαδάκος και 10 ο Καπένης.

Παπαδάκης από τη μία και Γεωργοπαπαδάκος από την άλλη μπήκαν "ζεστοί" στο παιχνίδι με το σκορ στο 4΄ να είναι στο 13-11. Βέβαια τη φάση του αγώνα, ήδη από πολύ νωρίς, είχε προσφέρει απλόχερα ο Μαλούκος με εντυπωσιακό poster κάρφωμα. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στη συνέχεια (21-21) με τους Χείλαρη και Καφέζα να πρωταγωνιστούν και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 28-24 υπέρ των γηπεδούχων.

Με σερί 7-0 οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία με 31-28 φτάνοντας μέχρι και το +7 (36-29). Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές μέχρι και το τέλος του πρώτου μισού με το σκορ στο 20΄ να είναι 41-40.

Με τον Χείλαρη πρωτεργάτη οι Vikos Φalcons έχτισαν μικρή διαφορά 5 πόντων στη συνέχεια (48-43) όμως η Εθνική ομάδα Ενόπλων Δυνάμεων, με τον Μαλούκο να δίνει πολλές λύσεις και τον Κυρίλη να ευστοχεί από τα 6.75, προσπέρασε με 49-48. Οι Γιαννιώτες με επιμέρους 14-2 και τον Πάτρα να συνεισφέρει σημαντικά βρέθηκαν στο 62-51 στο 30΄.

Η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα και στη συνέχεια του αγώνα (71-58) με τους φιλοξενούμενους να μην πλησιάζουν περισσότερο από τους 8 (71-63).

Τελικό σκορ 80-70 με τις δύο ομάδες να μοιράζουν "πλούσιο" θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στην κερκίδες του Νέου Κλειστού Γυμναστηρίου Ιωαννίνων σε αυτή τη σημαντική πρωτοβουλία των Vikos Φalcons να διοργανώσουν το συγκεκριμένο φιλικό παιχνίδι για την ενίσχυση του έργου της ΕΛΕΠΑΠ Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 41-40, 62-51, 80-70

Διαιτητές: Τούσης-Πλιάκος-Θώμος

Vikos Φalcons (Δελέγκος-Κουγιουμτζίδης): Χείλαρης 10, Μόρας, Αναγνωστάκης 7, Μαυρογιάννης 2, Τσιλούλης 15(1), Πάτρας 11, Καΐκας 2, Ivosev 12, Παπαδάκης 12(2), Σπυριδονίδης 5(1), Τάταρης 4

Εθνική Ενόπλων Δυνάμεων (Πετρούλας-Ζαφείρης): Τζίμης 7(1), Πανόπουλος, Καφέζας 9(3), Κυρίλης 5(1), Γεωργοπαπαδάκος 15(3), Παπανικολόπουλος, Κουπίδης, Παπαδημητρίου 1, Καπένης 10, Μαλούκος 19(1), Πάτρας 4