Σάββατο 13 Απριλίου 2024

MetronGold Μολοσσοί-Γ.Ε. Αγρινίου 74-63: Με σπουδαία εμφάνιση του Μάκη υπέταξαν την Γ.Ε.Α.

Με τον Μάκη να πραγματοποίει μία από τις καλύτερές του εμφανίσεις τη φετινή σεζόν έχοντας 25 πόντους και παίζοντας εξαιρετική άμυνα και τους Χατζηαγοράκη και Ζήση με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα να είναι σε ένα ακόμα παιχνίδι υπερπολύτιμοι οι MetronGold Μολοσσοί επικράτησαν της Γ.Ε.Α. με 74-63 σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων σε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της φετινής σεζόν.

Τσέπας με 22 πόντους και Πολύζος με 11 οι δύο που ξεχώρισαν από τους Αγρινιώτες, με τα δύο "βαριά όπλα" της ομάδας, Τασόπουλο και Σταμούλη, να περιορίζονται από τη γιαννιώτικη άμυνα στους 8 και 5 αντίστοιχα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κατά βάση κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο 10΄ (16-14). Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με τους Μολοσσούς στο 36-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες με την ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη με τον Μάκη πρωταγωνιστή (10 π.) να χτίζει διαφορά 8 πόντων στο 30΄ (49-41). Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά "έπιασαν δουλειά" οι επιθέσεις με τους Γιαννιώτες να ελέγχουν το παιχνίδι φτάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με το τελικό 74-63.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για τους MetronGold Μολοσσούς και 12η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη, η Γ.Ε.Α. μετά την επικράτησή της στο ντέρμπι με την Α.Ε. Καναλακίου δεν κατάφερε να χτίσει σερί υποχωρώντας στο 16-6.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-31, 49-41, 74-63

Διαιτητές: Πλιάκος-Κολυδάς

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 2, Κόρδας, Χατζηαγοράκης 18(2), Παλιόγλου 2, Ζήσης 15(3), Μάκης 25(1), Μάστρορας 6(1), Μελισσόβας 6

Γ.Ε.Α. (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 8, Πολύζος 11(1), Καραγιάννης 2, Τραγουδάρας 3(1), Σαλαγιάννης, Σταμούλης 5, Κωσταπππάς 2, Μοίρης 6, Δάρλας, Σκορδόπουλος 2, Τσέπας 22, Καλαμπαλίκης 2