Σάββατο 13 Απριλίου 2024

Νικόπολη Πρέβεζας-Αίας Άρτας 61-36: "Πάτησε το γκάζι" στο τελευταίο δεκάλεπτο φτάνοντας στη 19η νίκη

φωτο: gosports.gr

"Πατώντας το γκάζι" στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να είναι 25-11, η Νικόπολη Πρέβεζας έφτασε στη 19η φετινή της νίκη με 61-36 επί του Αίαντα Άρτας σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Πρέβεζας.

Νίκας με 22 πόντους ο καλύτερος από τη Νικόπολη, με τον Τσιτσώνη να σημειώνει 11 στην τελευταία περίοδο τελειώνοντας το παιχνίδι με 13. Από τον Αίαντα 10 πόντους είχε ο Σκούμπος.

Κασκάνης, Τσιτσώνης, Ροντογιάννης, Νίκας και Κοντογιάννης ήταν η αρχική 5άδα με την οποία επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι ο Σπύρος Πολίτης. Στην αντίπερα όχθη ο Δημοσθένης Ντάσιος, έχοντας ξανά μόλις 8 παίκτες στη διάθεσή του, διάλεξε να εκκινήσει τον αγώνα με τους Τζίμα, Σκούμπο, Καρανίκα, Παπαδημητρίου και Ζήκο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-4 με τους Νίκα, Κοντογιάννη να έχουν σημειώσει και τους 9 πόντους και τον Ροντογιάννη να μετρά γρήγορα 3 ασίστ. Ο Αίας δεν πτοήθηκε και με επιμέρους 7-2 ισοφάρισε σε 11-11 στο 8΄. Η Νικόπολη είχε συνεχόμενα άστοχα μακρινά σουτ που δεν τις επέτρεψαν να βρει ρυθμό επιθετικά με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί στο 13-11.

Με τον Τσιτσώνη να δημιουργεί (2 ασ.) οι Πρεβεζιάνοι έτρεξαν σερί 6-0 κάνοντας το σκορ 19-11 στο 13΄. Χωρίς ρυθμό οι δύο ομάδες στη συνέχεια του δεκαλέπτου με το σύνολο του Σπύρου Πολίτη με την καλή του άμυνα να κρατά χωρίς εντός πεδιάς καλάθι τον Αίαντα όμως το επιμέρους σκορ να είναι μόλις 6-1 μετά από 7΄ στο δεύτερο δεκάλεπτο (19-12 στο 17΄). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η Νικόπολη με τον Νίκα να ανεβάζει "στροφές" και με επιμέρους 8-1 βρέθηκε στο +14 στο 20΄ (27-13). Ο αθλητικός forward έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να κλείσει ιδανικά το πρώτο μισό κλέβοντας την μπάλα και εν συνεχεία νίκησε το χρόνο ευστοχώντας σε buzzer beater τρίποντο. Μόλις 2 πόντους με 2 βολές κατάφερε να πετύχει ο Αίας Άρτας στο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να έχουν "σφυγμό" στην αρχή της τρίτης περιόδου και με σερί 4-0 μείωσαν σε 27-17. Οι Αρτινοί πατούσαν καλύτερα στο παρκέ του ΔΑΚ Πρέβεζας μέχρι και το 16΄ μειώνοντας σε 31-24 με τον Ζήκο να προσφέρει λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο. Η Νικόπολη είχε τον Νίκα σε τρομερή κατάσταση με τον έμπειρο αθλητή να κάνει τη διαφορά και το σκορ στο 30΄ να είναι 36-25.

Ο Τσιτσώνης βρήκε το χέρι του, έστω και στο τελευταίο δεκάλεπτο, βάζοντας συνεχόμενα τρίποντα με το σκορ να γίνεται 42-27. Η Νικόπολη με τον Χρήστου να προστίθεται στην εξίσωση στο πλάι των Νίκα και Τσιτσώνη "καθάρισε" την υπόθεση νίκη στο 36΄ ανεβάζοντας τη διαφορά στους 25 (52-27). Ο coach Πολίτης έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Παπανδρέου, Γκιόκα, Καράμπελα και Σαμπάνη με τους δύο πρώτους μάλιστα να σημειώνουν από ένα καλάθι. Το τελικό σκορ ήταν το 61-36 με τη Νικόπολη να φτάνει στη 19η νίκη της στο πρωτάθλημα βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 19-2 και τον Αίαντα Άρτας να υποχωρεί στο 11-9.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 27-13, 36-25, 61-36

Διαιτητές: Καλαμαράς-Γκούμας

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Παπανδρέου 2, Κοντογιάννης 6, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 13(3), Ροντογιάννης 2, Ζαλοκώστας 7(1), Κασκάνης, Χρήστου 7, Νίκας 22(3), Σαμπάνης, Γκιόκας 2, Καράμπελας

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 10, Βαρδής, Τζίμας 7(1), Φώτης 2, Παπαδημητρίου 8, Καρανίκας, Ζήκος 5(1), Γείτονας 4