Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Απόλλων Πτολεμαΐδας-Ioannina WBC 75-55: Ήττα στην Πτολεμαΐδα, στρέφει την προσοχή στα playout

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος το Ioannina WBC με 75-55 από τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας σήμερα το μεσημέρι.

Kaleva με 25 πόντους η πρώτη σκόρερ του αγώνα με τις Γιωτίτσα και Ρίζου να προσθέτουν από 10 πόντους για λογαριασμό της γιαννιώτικης ομάδας. Από τις γηπεδούχες 16 είχε η Κοτζαΐτση, Κρανιώτη και Γκανάτσιου την ακολούθησαν έχοντας από 15, με την Πισιάνη να προσθέτει 11.

Οι Γιαννιώτισσες βρέθηκαν στο -10 στην αρχή του παιχνιδιού (12-2 στο 5΄) μειώνοντας μέχρι και το 10΄ σε 18-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ioannina WBC άρχισε να πλησιάζει ακόμα περισσότερο με το επιμέρους 13-9 να κάνει το σκορ 27-24 στο 17΄. Οι Μακεδόνισσες κρατήθηκαν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 34-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο και κυρίως από τα μέσα του μέχρι και το 30΄ δεν ήταν καθόλου καλό για την ομάδα του Κώστα Κρικώνη καθώς η διαφορά στο 26΄ πήγε στους 12 (49-37) με τον Απόλλωνα μέχρι και το τέλος της περιόδου να ξεφεύγει ακόμα περισσότερο με 59-42. Το 70-44 του 33΄ έφερνε τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας μία "ανάσα" από την πρώτη του φετινή νίκη και αυτή ήρθε με το τελικό 75-55.

Πλέον το Ioannina WBC στρέφει όλη του την προσοχή στα playout όπου θα παιχτεί η παραμονή στην Α2 Γυναικών. Αντίπαλος θα είναι η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, η οποία θα έχει το πλεονέκτημα έδρας. Η ομάδα που θα φτάσει πρώτη τις 2 νίκες θα παραμείνει στην κατηγορία με την ηττημένη να υποβιβάζεται στα τοπικά πρωταθλήματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 34-28, 59-42, 75-55

Διαιτητές: Σταμπουλής-Νικολαϊδης

Απόλλων Πτολεμαΐδας (Παπαδημητρίου): Κοτζαΐτση 16(2), Βλαδίκα 9(1), Κρανιώτη 15, Πισιάνη 11(1), Γκανάτσιου 15, Μεντεσίδου 9(1), Μάντσου, Σωματάκη, Παπαδημητρίου, Τρυφωνίδου.

Ioannina WBC (Κρικώνης): Kaleva 25(2), Τσακτσίρα, Κρητικού 2, Γιωτίτσα 10, Βρασταμηνού 1, Βλάχβεη 4, Καλαντζή 3(1), Ρίζου 10, Παπαδιά.