Κυριακή 21 Απριλίου 2024

Ioannina WBC-Πυλαία 44-61: Εντός έδρας ήττα από την Πυλαία για το Ioannina WBC

Το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος έδωσε σήμερα το μεσημέρι το Ioannina WBC γνωρίζοντας την ήττα με 61-44 από την Πυλαία στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Μπαρτζώκα με 11 πόντους, Ρίζου και Kaleva με 10 οι αθλήτριες που ξεχώρισαν από την ομάδα του Κώστα Κρικώνη. Από τις φιλοξενούμενες 15 σημείωσε η Κωστανάκη και 13 η Ιγγλέζου.

Στο 5΄ οι γηπεδούχες είχαν βραχεία κεφαλή με 6-5 με την Πυλαία με σερί 8-0 να παίρνει τα ηνία με 13-6 δύο λεπτά αργότερα. Μέχρι και το 10΄ οι φιλοξενούμενες κρατήθηκαν μπροστά έχοντας μάλιστα διαφορά 8 πόντων (20-12).

Οι Γιαννιώτισσες επανήλθαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους 10-3 να τις φέρνει σε απόσταση αναπνοής (23-22 στο 18΄). Το ημίχρονο έκλεισε με την Πυλαία να βρίσκεται μπροστά με 32-31.

Στο 22΄ οι Μακεδόνισσες διατηρούσαν μικρή απόσταση 3 πόντων (36-33) με το Ioannina WBC να πλησιάζει εκ νέου στον πόντο στο 27΄ (37-36). Χαμηλό το συνολικό επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με την Πυλαία με 11-7 να βρίσκεται στο 43-38 στο 30΄.

Τα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ανήκαν στην ομάδα της Χρύσας Λίτσου η οποία ξέφυγε με 11 πόντους στο 36΄ (53-42) καταφέρνοντας να φτάσει στη νίκη με το τελικό 61-44.

Στο 3-18 υποχώρησε το Ioannina WBC και την επόμενη Κυριακή θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας κλείνοντας τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο πριν την έναρξη των playout.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-32, 38-43, 44-61

Διαιτητές: Λυγούρας-Σταμπουλής

Ioannina WBC (Κρικώνης):  Τσακτσίρα, Μπαρτζώκα 11(1), Γιωτίτσα 7(1), Βλάχβεη 4,  Καλαντζή 2, Ρίζου 10, Kaleva 10, Παπαδιά, Γκλίναβου, Βρασταμηνού

Πυλαία (Λίτσου): Καραμπατζάκη 6, Λογδανίδου 4, Ιγγλέζου 13(3), Βαντσιούρη 5(1), Κωστανάκη 15(4), Σπανίδου 8(2), Καρβουνιάδου 3(1), Στυλιανού, Διαμαντοπούλου 7.