Κυριακή 21 Απριλίου 2024

IBC-Γλαύκος Έσπερος 55-71: Απάντησε με "break" ο Γλαύκος Έσπερος, σε 3ο παιχνίδι η σειρά

Ο Γλαύκος Έσπερος απάντησε με "break" στο "break" του IBC κυριαρχώντας σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο επικρατώντας με 71-55 ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Κακή εμφάνιση από τους γηπεδούχους οι οποίοι ήταν άστοχοι μένοντας πολύ χαμηλά επιθετικά με τους περισσότερους παίκτες να κινούνται σε "ρηχά νερά". Μπαρτζώκας με 14 και Τσιγγενόπουλος με 12 οι καλύτεροι των Γιαννιωτών.

Τσιγγενόπουλος, Radivojevic, Γκουντουβάς, Μάντζιος και Μπαρτζώκας ήταν οι αρχικές επιλογές του Γιάννη Παπαδόπουλου στο σημερινό παιχνίδι. Μαζί στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες με το IBC να έχει βραχεία κεφαλή με 8-7 στο 5΄. Αρκετά λάθη από τους γηπεδούχους στη συνέχεια με τον Γλαύκο Έσπερο να τα τιμωρεί βρίσκοντας εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και με σερί 9-0 να πηγαίνει σε double score (16-8). Οι Πατρινοί ένιωθαν όλο και πιο άνετα στο παρκέ του Νέου Κλειστού Γυμναστηρίου με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 21-11.

Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει στο 13΄ με τον Γλαύκο Έσπερο με σερί 8-0 να φτάνει στο 29-11. Οι παίκτες του coach Παπαδόπουλου άρχισαν σιγά σιγά να βρίσκουν καλύτερες επιλογές στην επίθεση με την άμυνα την ίδια ώρα να έχει γυρίσει σε ζώνη. Επιμέρους 15-3 έτρεξαν οι Γιαννιώτες φτάνοντας στο -6 (32-26). Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν μέχρι και το ημίχρονο το προβάδισμα πηγαίνοντας μάλιστα στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-33.

Με 2/2 τρίποντα του Κούτρα ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να πηγαίνει εκ νέου πάνω από τους 10 (46-33). Οι Πατρινοί συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικοί από τα 6.75 ξεφεύγοντας με 52-35. Ο Γλαύκος Έσπερος επέβαλε το παιχνίδι του με το IBC να προσπαθεί να ρίξει σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά όμως να μην μπορεί. Στο 30΄ το σκορ ήταν 62-47.

Στο 33΄ ο Γλαύκος Έσπερος κρατούσε σταθερά σε μεγάλα επίπεδα το προβάδισμά του (66-51) με το IBC να σουτάρει με πολύ χαμηλά ποσοστά με αποτέλεσμα να αδυνατεί να "ροκανίσει". Η συγκομιδή του IBC στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μόλις 8 πόντοι με τους Πατρινούς να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 71-55.

Με τη σειρά στο 1-1 οι δύο ομάδες θα συναντηθούν σε τρίτο, καθοριστικό παιχνίδι στην Πάτρα, την επόμενη Κυριακή, όπου ο νικητής θα παραμείνει στην κατηγορία και ο ηττημένος θα υποβιβαστεί στα τοπικά πρωταθλήματα.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 33-40, 47-62, 55-71

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Κοντογιάννης-Σιταρίδης

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Κουλουμπής, Βελώνης, Πολύζος 5(1), Radivojevic 7(1), Μάντζιος 8(1), Γκουντουβάς 4, Δάσκαλος 5(1), Μπαρτζώκας 14, Πετσίτης, Τσιγγενόπουλος 12(1)

Γλαύκος Έσπερος (Βουρνάς): Τζίμης 3(1), Kremic 10, Ροκανάς 7(2), Μπόγρης 5(1), Μπαρδάκας 21(2), Κούτρας 12(3), Σερέτης, Πανόπουλος 13, Αργυρόπουλος.