Δευτέρα 29 Απριλίου 2024

Α2 Γυναικών (Βορράς): Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής, τα ζευγάρια σε playoff και playout

Ολοκληρώθηκε χθες το μεσημέρι η κανονική περίοδος στην Α2 Γυναικών με τις ομάδες που θα λάβουν μέρος στα playoff ανόδου και στα playout να ετοιμάζονται για τους μεγάλους αγώνες που έχουν μπροστά τους.

Με ήττα έκλεισε την κανονική περίοδο το Ioannina WBC με 75-55 από τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας ο οποίος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη. 25 πόντους σημείωσε η Kaleva από τις φιλοξενούμενες με την Γιωτίτσα και την Ρίζου να προσθέτουν από 10. Κοτζαΐτση με 16 πόντους, Γκανάτσιου και Κρανιώτη με 15 και Πισιάνη με 11 ξεχώρισαν από τον Απόλλωνα. Οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν την παραμονή τους στην κατηγορία μέσω των playout.

Οι άλλες δύο ομάδες που θα λάβουν μέρος στα playout είναι η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου και η ΜΕΝΤ οι οποίες κοντραρίστηκαν χθες το μεσημέρι με την Αναγέννηση να επικρατεί με 48-44. Σταμπή με 18 πόντους η πρώτη σκόρερ του αγώνα, με την Παπαδοπούλου να έχει 17 για λογαριασμό της ΜΕΝΤ.

Ως πρώτος μπαίνει στα playoff ο Παναθλητικός Συκέων που κατέκτησε με άνεση την 21η νίκη του με 81-45 επί της Πυλαίας. Στους 26 πόντους σταμάτησε η Ντάλα, με την Βασιλείου να προσθέτει 15 και την Καμπερίδου 11. Ιγγλέζου και Καρβουνιάδου είχαν από 11 πόντους για την Πυλαία με την Λογδανίδου να ακολουθεί με 10.

Νίκη και για την Ανόρθωση Βόλου με 66-56 επί του Πανοράματος με πολλές πρωταγωνίστριες καθώς η Σουλτάνη είχε 16 πόντους, η Κουτσουνούρη 15, με τις Αγαγιώτου και Tanturovska να έχουν από 11. Την 4η θέση κατάκτησε η Ανόρθωση και θα συμμετέχει στα playoff μαζί με Παναθλητικό Συκεών, Πανσερραϊκό και Πάνθηρες Καβάλας. Από το Πανόραμα 19 είχε η Δαδάλη, 13 η Τσαλή και 11 η Παπαϊωάννου.