Σάββατο 23 Μαρτίου 2024

Πρωτέας Γρεβενών-Vikos Φalcons 82-99: Κατέκτησε την 1η θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας

Την 1η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος κατέκτησε ο Vikos Φalcons σήμερα το απόγευμα μετά τη 15η νίκη του με 99-82 επί του Πρωτέα Γρεβενών και αυτό σημαίνει ότι θα συμμετέχει στα playoff με το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Τσιλούλης με 22 πόντους ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, με τον Ivosev να ακολουθεί έχοντας 16 και τους Μαυρογιάννη, Αναγνωστάκη και Χείλαρη να προσθέτουν από 11.

Από νωρίς οι Γιαννιώτες οικοδόμησαν διψήφια διαφορά (18-7) την οποία και διατήρησαν στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (28-18 στο 10΄). Οι Μακεδόνες μείωσαν στο -7 στο 14΄ (34-27) με τους παίκτες του Κώστα Δελέγκου να αντιδρούν κάνοντας το 42-29. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 55-45 υπέρ των φιλοξενούμενων οι οποίοι είχαν πάει ήδη από τα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά πολύ ψηλά το σκορ.

Η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους στην τρίτη περίοδο (65-47) με τον Πρωτέα με επιμέρους 10-4 να μειώνει σε 69-57 και την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες να παραμένει διψήφια στο 30΄ (77-66). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Vikos Φalcons διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι έχοντας άνετα το προβάδισμα (89-73) φτάνοντας στο τελικό 99-82 με τον Πατρινό coach να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Ο Vikos Φalcons ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 15-5 και 9 συνεχόμενες νίκες και πλέον θα αρχίσει να καταστρώνει τα σχέδιά του για τα playoff εκεί όπου θέλει να πετύχει το μεγάλο στόχο της ανόδου στην Elite League. Οι υποχρεώσεις του δεν ξεκινούν στην Α΄ Φάση των playoff αλλά στη Β΄ όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με το νικητή του ζευγαριού των ομάδων που θα τερματίσουν στην 4η και 5η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 45-55, 66-77, 82-99

Διαιτητές: Ταρενίδης-Παπαθανασίου-Μπουγλός Ι.

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης-Κλωνάρας): Κλωνάρας 18(4), Γρούδος 7(1), Ιωαννίδης 13(1), Μαχαιριανάκης 6, Pendic 15(1), Πενλίδης 3(1), Κατηρτζίδης 8, Ασλανίδης 2, Καναβός 10(1)

Vikos Φalcons (Δελέγκος-Κουγιουμτζίδης): Χείλαρης 11(1), Μόρας, Αναγνωστάκης 11(1), Μαυρογιάννης 11(1), Τσιλούλης 22(5), Πάτρας 8(1), Καΐκας, Ivosev 16, Αποστόλου 4, Παπαδάκης 9(1), Σπυριδονίδης, Τάταρης 7

φωτο: Νίκος Ζήνας-Vikos Φalcons B.C.