Σάββατο 23 Μαρτίου 2024

Κερκυραϊκός-MetronGold Μολοσσοί 57-60: Τέλος στο αρνητικό σερί με την 3η φετινή νίκη στο νησί των Φαιάκων

Τέλος στο σερί των 4 ηττών έδωσαν οι MetronGold Μολοσσοί σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Κέρκυρας επικρατώντας του Κερκυραϊκού με 60-57 έχοντας σε καλή μέρα τους Ζήση και Χατζηαγοράκη που σημείωσαν από 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Αυτή ήταν η 3η φετινή νίκη στην Κέρκυρα σε ισάριθμους αγώνες για τη γιαννιώτικη ομάδα.

Γούλας με 10 ήταν επίσης διψήφιος από την ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη. Ρουμελιώτης με 23 και Τρικαλιώτης με 21 ξεχώρισαν από τον Κερκυραϊκό.

Με τους Ζήση και Χατζηαγοράκη να σημειώνουν μαζί τους 16 από τους 18 πόντους της ομάδας τους οι Μολοσσοί προηγήθηκαν με 18-7 στο 10΄. Με το δικό του δίδυμο που ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, Τρικαλιώτη και Ρουμελιώτη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν με τους Γιαννιώτες να κρατούν μία καλή απόσταση στο τέλος του ημιχρόνου (33-24 στο 20΄).

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Κερκυραϊκό με επιμέρους 11-8 να μειώνει σε 41-35 στο 30΄ με τον Ρουμελιώτη να συνεχίζει να δίνει πολλές λύσεις. Οι Κερκυραίοι συνέχισαν την προσπάθειά τους να "ροκανίσουν" το γιαννιώτικο προβάδισμα καταφέρνοντας μάλιστα να ισοφαρίσουν όμως καθοριστικό έμμεσο τρίποντο του Μάστορα και στη συνέχεια μία βολή του Χατζηαγοράκη έδωσαν στους φιλοξενούμενους πολύτιμο προβάδισμα 3 πόντων το οποίο διαφύλαξαν μέχρι το φινάλε.

Το τελικό 60-57 έδωσε στους Μολοσσούς την 9η νίκη τους, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 9-9. Από την άλλη ο Κερκυραϊκός υποχώρησε στο 2-16 παραμένοντας στην προτελευταία θέση.

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 24-33, 35-41, 57-60

Διαιτητές: Ντίσιος-Μπουχαγιάρ

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Κουλούρης 1, Τρικαλιώτης 21(3), Πετρόπουλος 6, Αλαμάνος 1, Μπάρκας, Περατινός, Ζερμπιώνης 3, Παπαβλασόπουλος 2, Ρουμελιώτης 23(1)

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός, Παλιόγλου, Ζήσης 20(2), Χατζηαγοράκης 17(2), Μάκης 4, Γούλας 10, Μάστορας 5, Μελισσόβας 4