Κυριακή 17 Μαρτίου 2024

IBC-ΑΓΣ Ιωαννίνων 91-65: "Βροχή" τριπόντων και άνετη νίκη για το IBC

Ευστοχώντας σε 16 τρίποντα το IBC επικράτησε σήμερα το απόγευμα με άνεση στο τοπικό ντέρμπι κόντρα στον ΑΓΣ Ιωαννίνων με 91-65 σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων για την 20η αγωνιστική του 1ου ομίλου της National League 2.

18 πόντους με 6 τρίποντα είχε ο Πολύζος, 15 ο Τσιγγενόπουλος και από 13 Δάσκαλος, Μάντζιος από πλευράς νικητών. Από τους ηττημένους 19 σημείωσε ο Τσατάλας, 13 ο Μαγκλάρας και 12 ο Θεοδωρόπουλος.

Ο προπονητής του IBC δεν επιφύλασσε εκπλήξεις στην αρχική του 5άδα η οποία απαρτίζονταν από τους Πολύζο, Τσιγγενόπουλο, Radivojevic, Γκουντουβά και Μάντζιο. Στον αντίποδα ο coach Ασπρούδης διάλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με τους Ντούμα, Μαγκλάρα, Τσατάλα, Τσόλη και Θεοδωρόπουλο.

Το IBC μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι προηγούμενο με 10-2 στο 2΄ σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Τσατάλα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων μείωσε γρήγορα σε 10-7 με τους γηπεδούχους με "όπλο" τους τα μακρινά σουτ να κρατούν τα ηνία με 16-9 στη συνέχεια. Στο 7΄ οι παίκτες του Παναγιώτη Ασπρούδη κατάφεραν να προσπεράσουν μετά το επιμέρους 9-1 που έτρεξαν (18-17) με την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου όμως να αντιδρά μέχρι και το 10΄ χτίζοντας διαφορά 7 πόντων (26-19). 6 εύστοχα τρίποντα είχε το IBC στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το IBC κατάφερε να φτάσει στο +14 (36-22) με τον Πολύζο να "ζεσταίνεται" για τα καλά από τα 6.75 έχοντας ευστοχήσει 3 φορές μέσα σε λιγότερο από 5 αγωνιστικά λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Με τους Μαγκλάρα και Θεοδωρόπουλο να βοηθούν σημαντικά ο ΑΓΣΙ μείωσε κάτω από τους 10 (38-29) όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 42-29.

Η διαφορά πήγε γρήγορα στους 16 στο 22΄ (51-35) με τον Πολύζο να συνεχίζει να "πυροβολεί" από την περιφέρεια. Με τον Ντούμα να ανεβάζει την απόδοσή του ο ΑΓΣΙ μείωσε σε 52-41 αλλά οι γηπεδούχοι με τη μεγάλη τους ευστοχία από την περιφέρεια "τιμώρησαν" τη ζώνη του ΑΓΣΙ ξεφεύγοντας με 58-41 στο 25΄. Με τον Ντούμα να φτάνει τους 9 πόντους στο δεκάλεπτο η ομάδα του coach Ασπρούδη παρέμενε σχετικά κοντά (60-48) καταφέρνοντας τελικά να βρεθεί κάτω από τους 10 στο 30΄ (68-59) με το IBC να μη διατηρεί τις διψήφιες διαφορές που είχε καταφέρει να χτίσει νωρίτερα (65-50). Πολύ καλό δεκάλεπτο πραγματοποίησε ο Δάσκαλος έχοντας 10 πόντους.

Με σερί 9-0 του IBC ξεκίνησε η τελευταία περίοδος με την ομάδα του coach Παπαδόπουλου να δείχνει αποφασισμένη να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη (77-58). Η μπάλα πέρασε στο δίδυμο ψηλών Μάντζιου και Μπαρτζώκα, που είχαν σαφέστατο προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους, με το 83-61 του 36΄ να δείχνει ότι ουσιαστικά είχε κριθεί ο νικητής. Το τελικό σκορ ήταν το 91-65 με το IBC να κατακτά την 8η φετινή του νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 8-12. Από την άλλη ο ΑΓΣΙ υποχώρησε στο 0-19.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 42-29, 68-59, 91-65

Διαιτητές: Τούσης-Καννής-Πλιάκος

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Κουλουμπής 9(3), Πολύζος 18(6), Radivojevic 6(1), Μάντζιος 13(1), Χίντζιος 1, Γκουντουβάς 5(1), Δάσκαλος 13(2), Μπαρτζώκας 9, Πετσίτης 2, Τσιγγενόπουλος 15(2)

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τουλιάς, Ματσάγγας, Κοντός, Τσατάλας 19(1), Ντούμας 9(1), Μαρκής, Παδιός Δ., Θεοδωρόπουλος 12, Μαγκλάρας 13(1), Τσόλης Ν. 4, Παδιός Ζ., Τσόλης Γ. 8