Κυριακή 10 Μαρτίου 2024

Αστέρας Τέμενης-IBC 71-69: Στην παράταση έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα σημαντικό διπλό

Μεγάλο ντέρμπι ήταν το παιχνίδι του Αστέρα Τέμενης με το IBC, όπως ακριβώς είχε συμβεί και στον 1ο γύρο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά στην παράταση με 71-69 αναγκάζοντας το IBC να γνωρίσει τη 12η φετινή του ήττα.

Ο Radivojevic είχε 16 πόντους χάνοντας όμως την ευκαιρία στην παράταση να φέρει την ομάδα του στην ισοπαλία όταν στο 69-67 είχε 1/2 βολές. Τσιγγενόπουλος και Μάντζιος πρόσθεσαν από 12 πόντους με τον Πετσίτη να είναι θετικός έχοντας 9, βοηθώντας σημαντικά και στην άμυνα.

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος επέλεξε να εκκινήσει το παιχνίδι με τους Τσιγγενόπουλο, Πολύζο, Radivojevic, Γκουντουβά και Μάντζιο. Η πρόθεση της γιαννιώτικης ομάδας ήταν να ποστάρει στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον coach του IBC να βλέπει ότι αρκετοί παίκτες του είχαν τη δυνατότητα να το πράξουν. Στο 4΄ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 7-7 με τον Αστέρα Τέμενης με σερί 5-0 να χτίζει μικρή διαφορά στη συνέχεια (12-7) αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να καλέσουν το time out. Οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός ότι κατάφεραν να ανανεώσουν πολλές επιθέσεις τους έκαναν αρκετά λάθη δυσκολευόμενοι να βρουν λύσεις επιθετικά με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 17-11 στο 10΄.

Με τους Τσιγγενόπουλο, Μάντζιο να ανοίγουν λογαριασμό το IBC μείωσε γρήγορα σε 17-15 με τον Αστέρα όμως να αντιδρά κάνοντας το 22-15 με τον Petrovic να τον βοηθά σημαντικά. Με τον Τσιγγενόπουλο "κινητήριο μοχλό" να μοιράζει αρχικά 2 ασίστ και στη συνέχεια να ευστοχεί σε έμμεσο τρίποντο οι Γιαννιώτες μείωσαν στον πόντο (24-23) με το πρώτο ημίχρονο να πηγαίνει σε χαμηλό σκορ και τον Αστέρα να έχει μικρό προβάδισμα στο 20΄ με 27-25.

Με τρίποντο του Radivojevic, που είχε σιγήσει για αρκετή ώρα μετά το πρώτο καλάθι του αγώνα, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με το IBC να παίρνει βραχεία κεφαλή με 28-27. Με τον Μπίρμπα να προκαλεί προβλήματα κοντά στο καλάθι οι Γιαννιώτες έμειναν πίσω με 34-28 μετά από 7-0 σερί που έτρεξε η ομάδα του coach Ξενούλη. Με τα μακρινά σουτ απάντησαν οι παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου μειώνοντας πολύ γρήγορα στον πόντο (37-36) ενώ με απίστευτο τρίποντο του Πετσίτη στη λήξη της επίθεσης κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο μετά σε 40-40. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 45-44 με buzzer beater τρίποντο του Μάντζιου και ενώ λίγο πριν η γιαννιώτικη ομάδα είχε πάρει ακόμα και προβάδισμα (41-40).

Με τον Πετσίτη να είναι "άσσος στο μανίκι" του Γιάννη Παπαδόπουλου σε άμυνα και επίθεση το IBC παρέμενε κοντά στο 34΄ (50-48) ψάχνοντας την ευκαιρία προκειμένου να προσπεράσει. Με ωραίο αριστερό drive ο Πετσίτης ισοφάρισε σε 50-50 φτάνοντας τους 9 πόντους με τους γηπεδούχους να είναι εξαιρετικά άστοχοι από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας". Φτάνοντας στο 38΄ ο Αστέρας Τέμενης προηγούνταν με 56-53 με τον Πολύζο λίγο μετά να έχει "κρύο αίμα" κάνοντας ασίστ την πάσα του Μάντζιου ισοφαρίζοντας σε 56-56 με σουτ πίσω από τα 6.75. Στα 22΄΄ πριν το φινάλε το IBC με drive του Radivojevic προσπέρασε με 58-56 με τον coach Ξενούλη να καλεί άμεσα το time out. Ο Αστέρας απάντησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, με τον Βουρνά να ισοφαρίζει σε 58-58 και τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 12΄΄ να απομένουν. Η τελευταία κατοχή ανήκε στους φιλοξενούμενους με τον Πολύζο να δίνει την μπάλα στον Μάντζιο όμως ο Γιαννιώτης ψηλός αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση προκειμένου να λύσουν τις διαφορές τους.

Ο Βουρνάς έδειξε την προσωπικότητά του και με 6 σερί πόντους έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 6 πόντων (64-58). Με 4 πόντους του Γκουντουβά απάντησε το IBC μειώνοντας σε 64-62 ενώ λίγο μετά με τρίποντο του Radivojevic έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (65-65). Ο Βουρνάς με πολύ δύσκολη προσπάθεια νίκησε την άμυνα του Μάντζιου κάνοντας το 67-65 στο 39΄ με τον ψηλό των φιλοξενούμενων να παίρνει το "αίμα" του πίσω ισοφαρίζοντας σε 67-67. Στα 24΄΄ πριν το τέλος ο Μπίρμπας αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο όμως ο Γκάτζιος ήταν εκεί για να διορθώσει την κατάσταση παίρνοντας το επιθετικό ριμπάουντ και τελειώνοντας τη φάση κάνοντας το 69-67. Ο Petrovic έκανε φάουλ στον Radivojevic στέλνοντάς τον στη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο έμπειρος αθλητής του IBC αστόχησε στην πρώτη, ευστοχώντας στη δεύτερη μειώνοντας σε 69-68 με 7΄΄ να μένουν. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν άμεσα φάουλ, όπως ήταν λογικό, στον Γκάτζιο, σε ένα θεωρητικά καλό φάουλ καθώς ο ψηλός του Αστέρα είχε αρκετά θέματα σε όλο το παιχνίδι στις βολές. Ο Γκάτζιος διέψευσε τα προγνωστικά ευστοχώντας και στις 2 δίνοντας "μαξιλαράκι ασφαλείας" 3 πόντων στην ομάδα του (71-68). Ο Αστέρας έκανε φάουλ στον Radivojevic ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη προσπαθώντας να αστοχήσει στη δεύτερη πετώντας την μπάλα (71-69). Τα 4΄΄ που είχαν απομείνει κύλισαν με τους Γιαννιώτες να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και τον Αστέρα έξυπνα να πετά τη μπάλα μπροστά "ροκανίζοντας" το χρόνο.

Τελικό σκορ 71-69  με το IBC να υποχωρεί στο 7-12 και τον Αστέρα Τέμενης να ανεβαίνει στο 10-9.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 27-25, 45-44, 58-58 (κ.α.), 71-69 (παρ.)

Διαιτητές: Αναστασόπουλος Βας.-Αλεξόπουλος Π.-Δόβας

Αστέρας Τέμενης (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος 3(1), Βουρνάς 23(1), Μπίρμπας 16(2), Petrovic 5, Σταθακόπουλος 4, Δούβος, Τσουλέας, Γκάτζιος 12, Καραγγελής 8(2).

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Πολύζος 6(2), Radivojevic 16(2), Μάντζιος 12(2), Χίντζιος 1, Γκουντουβάς 8, Δάσκαλος 3(1), Μπαρτζώκας 2, Πετσίτης 9(1), Τσιγγενόπουλος 12(1)