Κυριακή 10 Μαρτίου 2024

Ιόνιος Κέρκυρας-Προμηθέας 2014 72-60: Υπέταξε και τον Προμηθέα ο τρομερός Ιόνιος

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε ο Ιόνιος Κέρκυρας επικρατώντας σήμερα το απόγευμα στην έδρα του με 72-60 του πρωτοπόρου Προμηθέα 2014 κατακτώντας τη 12η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη για τους Φαίακες με τους Βαζούκη και Δεϊμέζη με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα να ξεχωρίζουν και τον Wilson να προσθέτει 11. Ντεμπούτο με την ανδρική ομάδα έκανε ο νεαρός Ξεπαπαδέας με τον επίσης νεαρό Χατζή να αγωνίζεται για δεύτερη φορά μετά το παιχνίδι με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Ο Παναγιώτης Κοντογιάννης ξεκίνησε το παιχνίδι με την κλασσική του 5άδα που έχει αποκτήσει πολύ καλή χημεία, δηλαδή με τους Βαζούκη, Σπίνουλα, Wilson, Δεϊμέζη και Στεμπάρη. Ο Ιόνιος προηγήθηκε με 7-2 στο ξεκίνημα του αγώνα και προϊόντος του χρόνου ανέβαζε την απόδοσή του φτάνοντας στις παρυφές της διψήφιας διαφοράς (14-5 στο 5΄). Η κερκυραϊκή άμυνα δυσκόλεψε πολύ τους Πατρινούς που σούταραν με κακά ποσοστά με τον Ιόνιο να κρατά και στη συνέχεια αυτό το +9 παρά τις χαμένες ευκαιρίες που είχε να βρεθεί σε διψήφια απόσταση (16-7 στο 8΄). Στο 10΄ οι γηπεδούχοι βρισκόταν μπροστά με 18-14 με τον Αδαμόπουλο να νικά το χρόνο με το εύστοχο τρίποντο με ταμπλό από την κορυφή μετά από ασίστ του Βασιλείου.

Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Φαίακες να κρατούν τα ηνία με 22-15 στο 13΄ και τον Στεμπάρη να ελέγχει τους αιθέρες. Τα μακρινά σουτ των Βαζούκη, Κατσαρού και το δυναμικό καλάθι του Στεμπάρη έφεραν τον Ιόνιο στο +10 (30-20) με τον Προμηθέα με σερί 5-0 να μειώνει γρήγορα σε 30-25. Η απάντηση των παικτών του coach Κοντογιάννη ήταν ακριβώς η ίδια τρέχοντας δικό τους 5-0 σερί φτάνοντας στο 35-25. Η κατά τα 3/5 κερκυραϊκή 5άδα με την οποία έκλεισε το ημίχρονο ο έμπειρος προπονητής του Ιονίου, (Κατσαρός, Σπίνουλας, Τσιτσές) τα πήγε περίφημα με το σκορ στο 20΄ να είναι 38-27.

Με τον Βαζούκη να προσφέρει 6 σερί πόντους στην ομάδα του οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 44-27 μπαίνοντας δυναμικά στην τρίτη περίοδο. Ο Ιόνιος έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ επιβάλλοντας απόλυτα το ρυθμό του οικοδομώντας για πρώτη φορά διαφορά άνω των 20 πόντων (50-29 στο 25΄). Οι Κερκυραίοι έλεγξαν το παιχνίδι μέχρι και το 30΄ με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 58-41.

Με τον Αδαμόπουλο να δίνει λύσεις στην ομάδα του ο Προμηθέας έκανε την προσπάθειά του να επιστρέψει στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου και με επιμέρους 15-7 μείωσε σε 65-56 στο 35΄.  Ο Ιόνιος με τον Δεϊμέζη να βοηθά σημαντικά τόσο επιθετικά όσο και στον τομέα των ριμπάουντ δεν άφησε τους Πατρινούς να πλησιάσουν περισσότερο κάνοντας το 70-56 στο 38΄. Τελικό σκορ 72-60 με τον Ιόνιο Κέρκυρας να κατακτά μία πολύτιμη νίκη που τον φέρνει μία "ανάσα" από την παρουσία του στα playoff.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 38-27, 58-41, 72-60

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β.-Κώνης-Δώνης

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Βαζούκης Γ. 18(2), Wilson 11, Τσιτσές 4, Σπίνουλας 7(2), Κολότσιος 3(1), Στεμπάρης 9, Ξεπαπαδέας, Δεϊμέζης 17, Βαζούκης Φ., Κατσαρός 3(1), Χατζής