Κυριακή 24 Μαρτίου 2024

Πήγασος Ν. Κέρκυρας-Γ.Ε.Κ. 72-64: Το πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε στον Πήγασο την 3η του νίκη

Ο Πήγασος Ν. Κέρκυρας ήταν ο νικητής στο χθεσινοβραδινό παιχνίδι με τη Γ.Ε.Κ. με 72-64 κατακτώντας το 3ο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, υποχρεώνοντας παράλληλα τη Γ.Ε.Κ. να γνωρίσει την 3η της ήττα.

Παπαδημητρίου και Οικονόμου είχαν από 17 πόντους για λογαριασμό του Πήγασου με τον Μίτζα να ακολουθεί με 15 και τον Κουρή να προσθέτει 10. Από το σύνολο του Σπύρου Δεσύλλα 22 σημείωσε ο Αγιοβλασίτης, 15 ο Λέισος και 10 ο Περούλης.

Η ομάδα του coach Ασπιώτη πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με +8 στο 10΄ (19-11). Η Γ.Ε.Κ. άρχισε να βελτιώνει την απόδοσή της μέχρι και το ημίχρονο με το επιμέρους 24-14 να τη φέρνει μπροστά με 35-33 στο 20΄.

Πήγασος και Γ.Ε.Κ. συμβάδιζαν σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου όντας ισόπαλοι στο 30΄ (50-50) για να φτάσουν στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν με επιμέρους 22-14 να πάρουν τη νίκη με το τελικό 72-64.

Με ρεκόρ 3-7 ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα ο Πήγασος Ν. Κέρκυρας με τη Γ.Ε.Κ. από την άλλη να υποχωρεί στο 6-3 έχοντας ακόμα ένα παιχνίδι να δώσει πριν την έναρξη της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος, το εξ' αναβολής με τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 33-35, 50-50, 72-64

Διαιτητές: Μπουχαγιάρ-Αγιούς

Πήγασος Ν. Κέρκυρας (Ασπιώτης): Παπαδημητρίου 17, Καλογερόπουλος 2, Μίτζα 15(3), Λινάρδος 4, Σμοΐλης 3(1), Σουλάνης, Ανδρονικόπουλος 4, Οικονόμου 17, Κουρής 10, Λιούμπας, Πλασκοβίτης

Γ.Ε.Κ. (Δεσύλλας): Λέισος 15, Καϊσάκης, Σαγιάς 3, Αγιοβλασίτης 22, Ζέρβας 4, Καϊτσιώτης 4, Περούλης 10(1), Μοναστηριώτης, Πάλλης 3(1), Βαλσάμης, Μπιζιάνης 3