Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024

Νέοι Vikos Φalcons-Άνω Πόλη Άρτας 63-53: Ολοταχώς για την κατάκτηση της πρωτιάς στο Β΄ όμιλο

Το 12Χ12 πραγματοποίησε χθες το βράδυ η ομάδα Νέων Vikos Φalcons επικρατώντας με 63-53 της Άνω Πόλη Άρτας στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Epirus Arena. Οι Γιαννιώτες έκαναν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρωτιάς στο Β΄ όμιλο της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ και τη συμμετοχή στη Β΄ Φάση του πρωταθλήματος όπου θα κριθεί η άνοδος.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Κύρκος με 23 πόντους με τον Βαράκα να προσθέτει 15 από την ομάδα του Γιάννη Καΐκα. Από τους Αρτινούς, που υποχώρησαν στο 7-4, 12 πόντους είχε ο Βελέγκας.

Με τον Κύρκο σημείο αναφοράς στο πρώτο δεκάλεπτο (11 π.) οι γηπεδούχοι είχαν μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο 10΄ (13-11). Ο Βαράκας πήρε τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη του στη δεύτερη περίοδο και με 13 πόντους οδήγησε την ομάδα του στο 33-27 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν σημείο κλειδί του αγώνα καθώς ο Vikos Φalcons κατάφερε στο τέλος του να αποσπαστεί με 11 πόντους (49-38 στο 30΄) και διαχειριζόμενος την κατάσταση μέχρι και το φινάλε του αγώνα είχε την πρωτοκαθεδρία φτάνοντας στο τελικό 63-53.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 33-27, 49-38, 63-53

Διαιτητές: Πλιάκος-Γκλίναβου

Νέοι Vikos Φalcons (Καΐκας): Χρηστάκης 2, Αλιπράντης 8, Μάρκου 4, Αποστόλου 3(1), Βαράκας 15(1), Κοντός, Κύρκος 23, Καρβούνης Σ., Καΐκας 4(1), Τουτουζάς 4, Καρβούνης Σ., Λιάσκας Σ

Άνω Πόλη Άρτας (Θανάσης): Πετρέκας 2, Βελέγκας 12(2), Θανάσης, Σχίζας, Νούτσος 8(2), Πασιος 9(2), Παππάς 3, Βαρέλης 3(1), Ζήκος, Δημητρίου 6, Τσαρής 7(1), Γεωργίου 3

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Αχιλλέας Νεοχωρίου-Θρύλος Ιωαννίνων 75-84

Νέοι Vikos Φalcons-Άνω Πόλη Άρτας 63-53

Α.Ο. Κόνιτσας-Α.Ο. Λούρου 20-0 (α.α.)

Αστράκα B.C.-Νέοι Δόξας Λευκάδας (αναβλήθηκε)

*Αστράκα B.C. και Νέοι Δόξας Λευκάδας έχουν 1 παιχνίδι λιγότερο

**Το σωματείο Α.Ο ΚΟΝΙΤΣΑΣ έχει αφαίρεση ενός βαθμού λόγω μη συμμετοχής σε αγώνα της τρέχουσας αγων. περιόδου

***Αστράκα BC, Άνω Πόλη Άρτας, Β.Α.Ο. Άρτας και Αχιλλέας Νεοχωρίου έχουν κάνει το ρεπό τους.