Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024

Σοφάδες-Vikos Φalcons 57-63: Εδραιώθηκε στη 2η θέση μετά το σπουδαίο διπλό στην Καρδίτσα

Την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά ο Vikos Φalcons που επικράτησε των Σοφάδων με 63-57 στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο "Γιάννης Μπουρούσης" στην Καρδίτσα.

Ο αγώνας ήταν πολύ σκληρός με τους Γιαννιώτες να φτάνουν στη 10η φετινή τους νίκη βρισκόμενοι μόνοι στη 2η θέση του 1ου ομίλου της National League 1. 16 πόντους είχε ο Τσιλούλης, 14 ο Ivosev και 10 ο Χείλαρης από τους νικητές. Από τους Θεσσαλούς 19 σημείωσε ο Παππάς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-1 στο 3΄ με τους Γιαννιώτες με σερί 9-0 να παίρνουν τα ηνία με 10-5 στο 3΄. Οι παίκτες του Κώστα Δελέγκου διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το φινάλε του δεκάλεπτου (16-9 στο 10΄). Στο 14΄ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +9 (20-11) φτάνοντας λίγο μετά και σε διψήφια απόσταση (25-14). Οι Σοφάδες με σερί 8-0 το μάζεψαν σε 25-22 με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-27 υπέρ των Γιαννιωτών.

Ο Vikos Φalcons έμεινε μπροστά και στο τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με μικρές διαφορές (32-27 στο 23΄ και 36-33 στο 27΄) με το σκορ στο 30΄ να είναι 41-39. Φτάνοντας στην τελευταία περίοδο οι Σοφάδες με επιμέρους 6-3 πήραν βραχεία κεφαλή με 45-44 με τους φιλοξενούμενους με γρήγορο σερί 8-0 να ανακτούν την πρωτοκαθεδρία με 52-45. Ο Vikos Φalcons μέχρι και το τέλος κατάφερε να κρατήσει τα ηνία φτάνοντας στη μεγάλη νίκη με το τελικό 63-57.

Το ερχόμενο Σάββατο η ομάδα του coach Δελέγκου θα φιλοξενήσει τον Αίολο Αγυιάς σε ένα επίσης πολύ σημαντικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 27-28, 39-41, 57-63

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χατζηχαρίσης-Χατζηκώστας

Σοφάδες (Κακλαμάνος): Παππάς 19(4), Καπετάκης 8, Μακρής 2, Νικολής 9(1), Καμπερίδης 4, Τριανταφύλλου 5(1), Δήμος 2, Θέος, Μπουντούρης 3(1), Αναστασόπουλος 3(1), Παπαϊωάννου 2.

Vikos Φalcons (Δελέγκος-Κουγιουμτζίδης): Μαύρογιάννης 8, Τσιλούλης 16(1), Χείλαρης 10(1), Τάταρης, Σπυριδονίδης 7(1), Αναγνωστάκης 4(1), Παπαδάκης, Πάτρας 4, Ivosev 14(1) Μόρας, Αποστόλου.