Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024

Αργοναύτης Νέας Κίου-Δόξα Πύρρου Άρτας 77-76: Χαμένη ευκαιρία για τους Αρτινούς

Σπουδαίο ντέρμπι διεξήχθη σήμερα το απόγευμα ανάμεσα σε Αργοναύτη Νέας Κίου και Δόξα Πύρρου Άρτας με τους γηπεδούχους να επικρατούν στο φινάλε με 77-76 και ενώ η Δόξα είχε την ευκαιρία της δύο φορές να ευστοχήσει και να πάρει τη νίκη όμως τα σουτ που επιχείρησαν Δόνος και Ilic δε βρήκαν στόχο.

Ilic με 24 πόντους, Μπάλλας με 18 και Ξιούρας με 15 ξεχώρισαν από την ομάδα της Άρτας. Από τον Αργοναύτη Νέας Κίου 14 είχε ο Κωνσταντίνου, 13 ο Ρούζιος και 12 ο Λυμπερέας.

Η ομάδα του coach Μιχαλόπουλου επιβεβαίωσε τη δυναμική της στην έδρα της καθώς αυτή ήταν η 7η νίκη της σε 8 αγώνες.

Ilic, Ιωαννίδης, Ξιούρας, Δόνος και Μπάλλας ήταν οι αρχικές επιλογές του Κώστα Μάνθα. Μαζί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες με το σκορ στο 4-4 στο 3΄. Με τον Ρούζιο να είναι ιδιαίτερα δραστήριος ο Αργοναύτης προηγήθηκε με 13-9 όμως η Δόξα με τον Ilic πρωταγωνιστή να φτάνει ήδη τους 8 πόντους ισοφάρισε σε 13-13. Η μπάλα άρχισε να περνά περισσότερο στο ζωγραφιστό σε Μπάλλα και Θώδη με τη Δόξα να παίρνει μικρή διαφορά 3 πόντων (18-15) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-17.

Ο Αργοναύτης πήρε ξανά τα ηνία με βραχεία κεφαλή (22-21) με τον Ilic με έμμεσο τρίποντο στον αιφνιδιασμό να γίνεται διψήφιος κάνοντας το 24-22. Ο coach Μάνθας απέσυρε για πρώτη φορά τον Μπάλλα στον πάγκο για να του δώσει ανάσες περνώντας στο παρκέ τον Μπαρτζώκα. Το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο (28-27 στο 15΄). Ο Μπάλλας δεν έμεινε για πάνω από 2΄ στον πάγκο με τον Αρτινό προπονητή να ψάχνει το κατάλληλο σχήμα βάζοντας στο "4" τον Μπαρτζώκα στο πλάι του αριστερόχειρα ψηλού. Η Δόξα άρχισε να είναι άστοχη από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας" όμως είχε τον Ilic σε πολύ καλό απόγευμα με τον Σέρβο να διαβάζει την άμυνα του Αργοναύτη δίνοντας την πάσα στον ελεύθερο Ξιούρα ο οποίος με τρίποντο μείωσε σε 31-30. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προσπεράσουν με επιμέρους με 36-33 μετά από 6-2 επιμέρους. Ο Κώστας Μάνθας ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα απέσυρε τον Μπάλλα που είχε 2 φάουλ για να τον προστατέψει, γύρισε την άμυνά του σε ζώνη και με τον Ξιούρα να έχει ανέβει επιθετικά το ημίχρονο έκλεισε στο 38-34 υπέρ της ομάδας του.

Με τον καταλυτικό Ρούζιο αρχικά να δημιουργεί τα ελεύθερα τρίποντα των συμπαικτών του και εν συνεχεία να σκοράρει με μπάσιμο ο Αργοναύτης Νέας Κίου έτρεξε σερί 8-0 προσπερνώντας με 42-38. Ο Μπάλλας με επιθετικό ριμπάουντ τελείωσε τη φάση σκοράροντας τους πρώτους πόντους της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο (42-40) με τον Ρούζιο με τρίποντο αυτή τη φορά να απαντά άμεσα (45-40). Η ομάδα της Άρτας με σωστές και μοιρασμένες επιλογές με Σταυρόπουλο και Μπάλλα στο low post να εκμεταλλεύονται τα mismatch και Ξιούρα, Ilic στην περιφέρεια να βρίσκουν στόχο με τα μακρινά τους σουτ κατάφερε με σερί 11-0 να ανατρέψει γρήγορα το σκηνικό κάνοντας το 51-45 στο 26΄. 6 αναπάντητοι πόντοι του Αργοναύτη από το ζωγραφιστό έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία στο 27΄ (51-51). Το παιχνίδι κύλισε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το 30΄ με τον Ilic με δυναμικό μπάσιμο να διαμορφώνει το 56-56 στο φινάλε της περιόδου.

Με σερί 5-0 των γηπεδούχων ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο (61-56) με τους Αρτινούς να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν ισοφαρίζοντας σε 62-62 με τον Μπάλλα να είναι αποτελεσματικός στο low post. Ο Ρούζιος με τρίποντο με ταμπλό έκανε το 65-62 με τον Ilic αρχικά με πολύ δύσκολο καλάθι και τον Ιωαννίδη εν συνεχεία να τιμωρεί την ολιγωρία στην άμυνα του Αργοναύτη φέρνοντας την ομάδα τους στο 67-65. Κάποιες βιαστικές επιλογές της Δόξας δεν απέδωσαν καρπούς με τον Αργοναύτη με σερί 5-0 να επιστρέφει στην πρωτοπορία (70-67 στο 36΄). Με συνεχόμενες καλές άμυνες και τους Ξιούρα, Μπάλλα να προσφέρουν σημαντικούς πόντους η Δόξα πήρε τα ηνία με 71-70 στο 38΄. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με σερί 5-0 που έκανε το σκορ 75-71 με 1:10 να απομένει για το τέλος.

Ο Δόνος έμελλε να είναι ο "άσσος στο μανίκι" του coach Μάνθα καθώς με 5 σερί πόντους του η Δόξα Πύρρου προσπέρασε με 76-75 με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει ακόμα 33΄΄ για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλή άμυνα όμως οι διαιτητές σφύριξαν φάουλ του Ξιούρα στην προσπάθεια να "καθαρίσει" το ριμπάουντ. Ο Μιχαλόπουλος ήταν εύστοχος στις βολές κάνοντας το 77-76. Η Δόξα βρήκε ελεύθερο σουτ με τον Δόνο όμως αυτός ήταν άστοχος με την ομάδα της Άρτας να έχει μία ακόμα ευκαιρία στα 1.8 που απέμεναν. Ο Ξιούρας έκανε την επαναφορά βρίσκοντας τον Ilic όμως ο 21χρονος Σέρβος αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε.

Τελικό σκορ 77-76 με τη Δόξα Πύρρου Άρτας να υποχωρεί στο 8-7 και την επόμενη Κυριακή να φιλοξενεί τους Γαργαλιάνους. Ο Αργοναύτης Νέας Κίου ανέβηκε στο 8-7 με τους Αρτινούς να κρατούν τη διαφορά σε πιθανή ισοβαθμία των δύο ομάδων στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-38, 56-56, 77-76

Διαιτητές: Τούσης-Ψύχας-Διόλατζης

Αργοναύτης Νέας Κίου (Μιχαλόπουλος-Μπούνος): Κωνσταντίνου 14(4), Κύρκος, Πουλιόλγου 5(1), Ρούζιος 13(2), Πρεδάρης 9(1), Μιχόπουλος 9(3), Φλεβάρης 6, Λυμπερέας 12, Μιχαλόπουλος 9

Δόξα Πύρρου Άρτας (Μάνθας): Ιωαννίδης 3(1), Γυφτοκώστας, Ξιούρας 15(3), Πρίφτι, Μπαρτζώκας, Βασιλείου, Δόνος 6(1),  Μπάλλας 18, Θώδης 5(1), Ilic 24(1), Σταυρόπουλος 5(1)