Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024

IBC-Αργοναύτης Νέας Κίου 76-70: Με πρωταγωνιστή Μάντζιο και καθοριστικό Radivojevic κατέκτησε την 6η νίκη

Την 6η του νίκη πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα το IBC επικρατώντας με 76-70 του Αργοναύτη Νέας Κίου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με τον Δημήτρη Μάντζιο να σημειώνει 28 πόντους πρωταγωνιστώντας και τον Milan Radivojevic να έχει κομβικό ρόλο προσθέτοντας 13 εκ των οποίων οι 7 στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό όπου κρίθηκε ο νικητής.

Πολύ καλός ήταν και ο Τσιγγενόπουλος έχοντας 14. Από τους φιλοξενούμενους 19 σημείωσε ο Ρούζιος κόντρα στην πρώην ομάδα του με τους Λυμπερέα και Μιχόπουλο να προσθέτουν από 15 και 11 αντίστοιχα.

Τσιγγενόπουλος, Πολύζος, Radivojevic, Γκουντουβάς και Μάντζιος ήταν οι 5 με τους οποίους ξεκίνησε τον αγώνα ο Γιάννης Παπαδόπουλος. Με τον Τσιγγενόπουλο να πρωταγωνιστεί σε άμυνα και επίθεση οι Γιαννιώτες βρέθηκαν στο 8-4 στο ξεκίνημα ενώ λίγο μετά με τρίποντο του Γκουντουβά έκαναν το 11-6 όμως ο αριστερόχειρας forward χρεώθηκε γρήγορα με το 2ο φάουλ του. Σερί 7-0 των φιλοξενουμένων τους έφερε μπροστά με 13-11. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-13 υπέρ του Αργοναύτη ο οποίος είχε γυρίσει την άμυνά του σε ζώνη δυσκολεύοντας πολύ τους Γιαννιώτες οι οποίοι ήταν άστοχοι στα περιφερειακά σουτ.

Ο Αργοναύτης κατάφερε να προηγηθεί με 20-15 στο 13΄ με το IBC να απαντά με σερί 6-0 προσπερνώντας με 21-20. Χαμηλά στο σκορ έμειναν οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δυναμικές άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Radivojevic και Κουλουμπής με εύστοχα τρίποντα έδωσαν λύσεις στο IBC το οποίο πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με βραχεία κεφαλή (29-28 στο 20΄) καθώς ο Ρούζιος με ωραίο floater κέρδισε τη γιαννιώτικη άμυνα και το χρόνο στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Με τον Μάντζιο να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του οι Γιαννιώτες οικοδόμησαν διαφορά 9 πόντων στο 23΄ (39-30) με τον ψηλό τους να έχει τους 7 από τους 10 πόντους που είχε σημειώσει η ομάδα του σε αυτό το διάστημα. Το IBC "φλέρταρε" με τη διψήφια διαφορά με τον Μάντζιο να "οργιάζει" στο παρκέ (44-35 με 12 πόντους του 28χρονου ψηλού σε αυτό το διάστημα) όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν δυναμικά μειώνοντας με σερί 5-0 σε 44-40. Οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά στο +9 (53-44) με τους Τσιγγενόπουλο και Radivojevic να συνεχίζουν από εκεί που το άφησε ο Μάντζιος (16 πόντοι στο δεκάλεπτο) όμως ο Αργοναύτης με μεγάλα σουτ του Μιχόπουλου μείωσαν σε 53-48 στο 30΄.

Με τον Γκουντουβά να προστίθεται στην εξίσωση το IBC κρατούσε την πρωτοπορία με 59-52 στο 33΄ με τον Αργοναύτη με κινητήριο μοχλό τον Ρούζιο με επιμέρους 7-2 να μειώνει σε 61-59 στο 34΄. Λίγο μετά ο Αργοναύτης με έμμεσο τρίποντο του Ρούζιου προσπέρασε με 64-63 με τη συνέχεια να ανήκει σε Μάντζιο και Ρούζιο οι οποίοι πρόσφεραν συνεχόμενους πόντους στις ομάδες τους (67-67). Στα 43΄΄ πριν το τέλος ο Radivojevic με μεγάλο τρίποντο έκανε το 72-68 με τους Γιαννιώτες στη συνέχεια να βγάζουν την άμυνα και με 2/2 βολές του Σέρβου να ξεφεύγουν με 74-68. Ένα coast to coast του Ρούζιου μείωσε σε 74-70 με το τελικό 76-70 να διαμορφώνεται από νέο ζευγάρι εύστοχων βολών του Radivojevic.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 29-28, 53-48, 76-70

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Λυγούρα-Σταμπουλής

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Κουλουμπής 3(1), Βελώνης, Πολύζος 5(1), Radivojevic 13(3), Μάντζιος 28, Χίντζιος, Γκουντουβάς 9(1), Δάσκαλος 2, Μπαρτζώκας 2, Τσιγγενόπουλος 14

Αργοναύτης Ν. Κίου (Μιχαλόπουλος): Ρούζιος 19(2), Πρεδάρης 9(1), Μιχόπουλος 11(3), Πουλιόγλου 7, Σαρηγιάννης, Φλεβάρης 2, Λυμπερέας 15, Μιχαλόπουλος Μ. 7, Κύρκος, Πούλος.