Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024

Παραμυθιά-ΑΓΣ Ιωαννίνων 64-46: Έφτασε τις 5 νίκες η Παραμυθιά

Την 5η της νίκη κατέκτησε η Παραμυθιά επικρατώντας του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 64-46 βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 5-11.

Bojicic με 26 πόντους ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης με τον Κακιούζη να προσθέτει 12 για την ομάδα του Σπύρου Αλεξίου. Από τους Γιαννιώτες 14 είχε ο Μαγκλάρας, 13 ο Ντούμας και 12 ο Θεοδωρόπουλος. Ντεμπούτο με την ομάδα του Παναγιώτη Ασπρούδη πραγματοποίησε ο νεαρός Ζήσης Παδιός αγωνιζόμενος στο πλευρό και των υπόλοιπων νεαρών αθλητών του ΑΓΣΙ όπως οι Ντούμας, Νίκος και Γιώργος Τσόλης. Το ίδιο συνέβη και από πλευράς Παραμυθιάς καθώς αγωνίστηκαν επίσης αρκετοί νεαροί αθλητές, με τους Τσακίρη, Τσίλη, Χασομέρα και Κοντό να παίρνουν χρόνο συμμετοχής.

Με τον Μαγκλάρα να τον οδηγεί ο ΑΓΣ Ιωαννίνων προηγήθηκε με 10-6 με τους Παραμυθιώτες με σερί 7-0 να απαντούν κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 13-10. Στη δεύτερη περίοδο η Παραμυθιά άρχισε σιγά σιγά να επιβάλει το ρυθμό της χτίζοντας διαφορά 9 πόντων στο 16΄ (24-15). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 29-18 υπέρ της ομάδας του coach Αλεξίου.

Με τον Bojicic πρωταγωνιστή οι γηπεδούχοι με επιμέρους 15-2 οικοδόμησαν διαφορά άνω των 20 πόντων στο 26΄ (44-20) με τους Γιαννιώτες με Θεοδωρόπουλο και Ντούμα με επιμέρους 16-2 να μειώνουν στους 10 στο 30΄ (46-36). Η Παραμυθιά με τα μακρινά σουτ του Κακιούζη κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου με +20 (56-36) τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 64-46 με την Παραμυθιά να πανηγυρίζει την 4η νίκη στο Κλειστό Γυμναστήριο "Βασίλης Λώλος" και 5η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 29-18, 46-36, 64-46

Διαιτητές: Καμήτσος-Ελ Ανύ-Θεοδοσόπουλος Παν.

Παραμυθιά (Αλεξίου): Χάιδος 4, Τσακίρης, Τσίλης, Μπιλιούρης 4, Bojicic 26, Χασομέρας, Κοντός 2, Κατσίβελος 3(1), Καμπάκας 6(1), Πετρόπουλος 7(1), Κακιούζης 12(4).

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Ματσάγγας 2, Τουλιάς, Παδιός Δ., Ντούμας 13, Θεοδωρόπουλος 12, Μαγκλάρας 14, Τσόλης Ν., Παδιός Ζ. 2, Τσόλης Γ. 3(1).