Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024

Α.Ε. Καναλακίου-Νικόπολη Πρέβεζας 61-67: Πήρε τη ρεβάνς η Νικόπολη σπάζοντας το εντός έδρας αήττητο της Α.Ε. Καναλακίου

φωτο: gosports.gr

Το μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 14ης αγωνιστικής διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Καναλακίου με τη Νικόπολη Πρέβεζας να είναι ανώτερη παίρνοντας τη ρεβάνς για την ήττα του 1ου γύρου επικρατώντας με 67-61.

Σε καλή μέρα αρκετοί παίκτες από την ομάδα του Σπύρου Πολίτη με τον Νίκα να έχει 16 πόντους, τους Ροντογιάννη και Τσιτσώνη να προσθέτουν από 13 και τον Κοντογιάννη 11. Από την Α.Ε. Καναλακίου, η οποία γνώρισε τη 2η ήττα της στο πρωτάθλημα και 1η εντός έδρας, 17 είχε ο Δούβλης και 15 ο Ζολώτας.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τα "δόντια" τους προηγούμενοι με 23-15 στο 10΄ καταφέρνοντας μάλιστα στο ημίχρονο να έχουν οικοδομήσει διψήφια διαφορά (36-24 στο 20΄).

Η Νικόπολη συνέχισε στο ίδιο μοτίβο στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να πηγαίνει ακόμα και στους 16 πόντους και το σκορ στο 30΄ να είναι 53-41. Οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθειά τους να μειώσουν πλησιάζοντας στο -5 στο 37΄ (62-57) "χτυπώντας" στο ανοιχτό γήπεδο με τη Νικόπολη όμως να πηγαίνει εκ νέου σε διψήφια απόσταση στο 39΄. Τελικά η Νικόπολη πήρε τη σπουδαία νίκη με 67-61 βάζοντας "φωτιά" στην κορυφή με την Α.Ε. Καναλακίου να κρατά τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 24-36, 41-53, 61-67

Διαιτητές: Πλιάκος-Τσίγας

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας 5(1), Αθανασίου, Καραγιάννης 8, Γείτονας 5, Σταύρου, Παπαζυγούρας 2, Τάσσος 6, Ζολώτας 15, Κολιούσης, Ιωαννίδης 3(1), Δούβλης 17(1), Νούσιας

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Αθανασίου, Κοντογιάννης 11, Σουλιώτης 2, Τσιτσώνης 13(3), Ροντογιάννης 13(3), Ζαλοκώστας, Κασκάνης 8(2), Χρήστου 4, Νίκας 16(2), Σαμπάνης