Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024

Κρόνος Αγρινίου-Λέων Κέρκυρας 55-64: Με φοβερή τέταρτη περίοδο πήρε πολύτιμη νίκη ο Λέων

Πραγματοποιώντας ένα φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 20-6 ο Λέων Κέρκυρας κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο από την έδρα του Κρόνου Αγρινίου με 64-55 κατακτώντας την 6η του φετινή νίκη.

Χονδρογιάννης με 18 πόντους, Περούλης με 14, Στεργίου με 11 και Γαληνάκης με 10 ήταν εξαιρετικοί από πλευράς Κερκυραίων. Από τον Κρόνο, που υποχώρησε στο 8-5, 24 πόντους σημείωσε ο Παπαθανασόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά 4 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14 στο 10΄) με τους Αγρινιώτες να ανεβάζουν την απόδοσή τους κυρίως επιθετικά έχοντας τα ηνία στο ημίχρονο (34-31 στο 20΄).

Ο Κρόνος συνέχισε και στο τρίτο δεκάλεπτο να έχει τον πρώτο λόγο (49-44 στο 30΄) για να φτάσουμε στην τελευταία περίοδο όπου ο Λέων ήταν κυρίαρχος φτάνοντας στο τελικό 64-55 μετά από το 20-6 επιμέρους σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-31, 49-44, 55-64

Διαιτητές: Λύτρας-Δάλλας

Κρόνος Αγρινίου (Μπουρνάζος-Παπαθανασόπουλος): Παπαθανασόπουλος Δ. 8(1), Παπαθανασόπουλος Αλ., Πάγια, Μαυροφρύδης 4, Παπαθανασόπουλος Ι. 22(4), Τσιλίκης, Κατερινόπουλος 6(1), Μπουρνάζος Σ. 3, Γκρίζης 7(1), Μπουρνάζος Ε. Τσέπας Κ. 5

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου Σ. 11(3), Σέκας 2, Τσιανούμης 8, Περούλης 14, Γαληνάκης 10, Γαρνέλης 1, Βλασερός, Χονδρογιάννης 18(1)