Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2024

Νικόπολη Πρέβεζας-Φαίακας Κέρκυρας 93-52: Σκορ και θέαμα από την καταιγιστική Νικόπολη

Παίζοντας καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε άνετα με 93-52 του Φαίακα Κέρκυρας κατακτώντας την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα.

15 εύστοχα τρίποντα είχε η ομάδα του Σπύρου Πολίτη με τον Τσιτσώνη να σημειώνει 21 πόντους με 7 σουτ από τα 6.75. Χρήστου με 17, Νίκας με 15, Ζαλοκώστας με 13 και Σουλιώτης με 10 ξεχώρισαν επίσης από τους νικητές. Αγιούς με 18 και Μαγκανάς με 10 οι παίκτες που έκαναν αισθητή την παρουσία τους από τον Φαίακα.

Μαζί στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες (4-4 στο 3΄) με τον coach Πολίτη να βλέπει τον Ροντογιάννη να δημιουργεί έχοντας μοιράσει 2 ασίστ και τους 4 πόντους να έρχονται από το ζωγραφιστό. Λίγο μετά οι γηπεδούχοι με τους Νίκα και Κοντογιάννη να έχουν σημειώσει όλους τους πόντους της ομάδας τους προηγήθηκαν με 11-6. Ο Φαίακας με σερί 5-0 ισοφάρισε σε 11-11 με τον Μαγκανά να μετρά ήδη 6 πόντους. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και στο +3 (17-14) όμως ο Τσιτσώνης βρήκε το χέρι του από την περιφέρεια με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-17.

Με 4 γρήγορους πόντους του Ζαλοκώστα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος με το σκορ να γίνεται 21-17. Ο προπονητής της Νικόπολης είδε τους παίκτες που είχαν έρθει από τον πάγκο να δίνουν σημαντικές λύσεις με πρωτεργάτη τον Ζαλοκώστα που είχε φτάσει τους 7 πόντους, με την ομάδα του να έχει σταθερά τα ηνία (30-21 στο 15΄). Στη συνέχεια ο Χρήστου άρχισε να παίρνει περισσότερες επιθέσεις στο low post όντας εξαιρετικά αποδοτικός με τη διαφορά να φτάνει τους 16 πόντους (37-21). Οι Φαίακες δυσκολεύτηκαν πολύ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου να βρουν λύσεις, απόρροια της πρεβεζιάνικης άμυνας. Στο 18΄ ο Νίκας πρόσφερε το highlight του αγώνα κλέβοντας την μπάλα και καρφώνοντας στον αιφνιδιασμό κάνοντας το 41-24. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 46-28 υπέρ των γηπεδούχων.

Με τον Τσιτσώνη να παίζει "ρολόι" ευστοχώντας από διαφορετικά σημεία από την περιφέρεια και τον Ροντογιάννη να προστίθεται στην εξίσωση η Νικόπολη συνέχισε με πατημένο το πόδι στο γκάζι καθώς με επιμέρους 17-8 ξέφυγε με 63-36. Οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους κάνοντας παιδαριώδη λάθη με τον Νίκα να τα εκμεταλλεύεται κάνοντας το 67-36. Στο 30΄ το σκορ ήταν 71-38.

Ο Φαίακας ξεκίνησε με σερί 4-0 τα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά (71-42) με τη Νικόπολη να απαντά άμεσα με δικό της σερί 9-0 κάνοντας το 80-42. Με τη διαφορά να έχει ανοίξει τόσο πολύ το παιχνίδι προσφέρονταν προκειμένου όλοι οι αθλητές να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Οι Πρεβεζιάνοι συνέχισαν να είναι τρομερά εύστοχοι πίσω από τα 6.75 με το τελικό 93-52 να αποτυπώνει πλήρως την εξαιρετική απόδοση των παικτών του Σπύρου Πολίτη στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 46-28, 71-38, 93-52

Διαιτητές: Τσίγας-Γαληνάς Χ.

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Παππάς, Κοντογιάννης 8, Σουλιώτης 10(1), Τσιτσώνης 21(7), Ροντογιάννης 6(2), Ζαλοκώστας 13(2), Κασκάνης 3(1), Χρήστου 17(1), Νίκας 15(1), Σαμπάνης, Αθανασίου

Φαίακας Κέρκυρας: Αγίους 18, Μοσχοβίτης, Κακαρούγκας 3(1), Γραμμένος 4, Τσαλαπάκας 6, Μοναστηριώτης 3(1), Ούστογλου 6, Θεόδοτος, Χατζηιωάννου 2, Μαγκανάς 10