Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2024

Λέων Κέρκυρας-Αίας Άρτας 63-48: Πιστοποίησε την ανοδική του πορεία με μεγάλη νίκη ο Λέων

Την ανοδική του πορεία πιστοποίησε με τον πλέον πειστικό τρόπο ο Λέων Κέρκυρας καθώς επικράτησε με 63-48 του Αίαντα Άρτας σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο ΕΑΚ Κέρκυρας.

Χονδρογιάννης με 21 πόντους, Στεργίου με 14 και Μπάνος με 10 ξεχώρισαν από την ομάδα του coach Γιώργου η οποία βελτίωσε το ρεκόρ της στο 5-5. Από τον Αίαντα Παπαδημητρίου και Σκούμπος είχαν από 12 πόντους με τον Ζήκο να ακολουθεί έχοντας 11. Μεγάλες οι απουσίες τον Τζίμα και Παπαμιχαήλ για την ομάδα της Άρτας που υποχώρησε στο 8-2.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κλειστό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (30-30 στο 20΄).

Η τρίτη περίοδος ήταν το καλό κομμάτι του αγώνα για τους γηπεδούχους καθώς με επιμέρους 19-11 αποσπάστηκαν με 8 πόντους στο 30΄ (49-41). Οι Κερκυραίοι κατάφεραν να έχουν τα ηνία μέχρι και το φινάλε του αγώνα φτάνοντας στο τελικό 63-48 και τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 30-30, 49-41, 63-48

Διαιτητές: Πλιάκος-Ντάγκας

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος-Περούλης): Στεργίου Σ. 14(2), Στεργίου Λ. 6(2), Τσουκιάς, Σέκας 3(1), Τζιανούμης 3, Γαληνάκης 3, Τσενεμπής Γ., Γαρνέλης 3, Βλασερός, Μπάνος 10, Χονδρογιάννης 21(1)

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 12(1), Βαρδής, Αποστολάκης 1, Φώτης 4, Παπαδημητρίου 12, Μπράμης 2, Καρανίκας 3(1), Ζήκος 11, Γείτονας 3