Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024

Φαίακας Κέρκυρας-Λέων Κέρκυρας 79-65: Έβαλε τέλος στο σερί ηττών με καλή εμφάνιση ο Φαίακας

Ελέγχοντας το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του ο Φαίακας Κέρκυρας κατέκτησε μία μεγάλη νίκη με 79-65 σήμερα το απόγευμα στο τοπικό ντέρμπι με τον Λέοντα Κέρκυρας.

Αγιούς με 20 πόντους, Μαγκανάς με 17, Ούστογλου με 13 και Γραμμένος με 12 ξεχώρισαν από το Φαίακα που με αυτή τη νίκη βελτίωσε το ρεκόρ του στο 4-6. Από τον Λέοντα 25 είχε ο Μπάνος και 16 ο Χονδρογιάννης. Στο 5-6 το ρεκόρ της ομάδας του coach Γιώργου.

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν τη δίψα τους για τη νίκη με το σκορ στο 10΄ να είναι 23-13. Ο Φαίακας συνέχισε στο ίδιο μοτίβο φτάνοντας να προηγείται με 44-27 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 25΄ το σκορ ήταν 50-40 με τον Λέοντα με αρκετά εύστοχα τρίποντα να μειώνει όμως ο Φαίακας με σερί 9-0 ανέβασε τη διαφορά στους 19 (59-40). Στο 30΄ το σκορ ήταν 62-46. Η κατάσταση δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το φινάλε με το τελικό 79-65 να δίνει στο Φαίακα μία νίκη που χρειαζόταν πολύ μετά από 3 συνεχόμενες ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-27, 62-46, 79-65

Διαιτητές: Ντάγκας-Ρούγκας

Φαίακας Κέρκυρας (Μπόικος): Αγιούς 20(2), Γιαννούλης, Γκιουλέας 7(1), Κακαρούγκας, Γραμμένος 12, Τσαλαπάκας, Μοναστηριώτης, Ούστογλου 13, Θεόδοτος 2, Χατζηιωάννου 8, Μαγκανάς 17(1)

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου Σ. 4, Στεργίου Λ. 3(1), Σέκας, Μπαρέκας, Περούλης Α., Γαληνάκης 7(1), Τζιανούμης 4, Γαρνέλης, Βλασερός 6(2), Μπάνος 25(3), Χονδρογιάννης 16(3)