Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024

Αίας Άρτας-Α.Ε. Καναλακίου 51-60: Πήρε το ντέρμπι φτάνοντας τις 10 νίκες η Α.Ε. Καναλακίου

Την εξαιρετική της κατάσταση επιβεβαίωσε η Α.Ε. Καναλακίου κατακτώντας τη 10η νίκη της με το 60-51 επί του Αίαντα Άρτας σήμερα το απόγευμα στο Νέο Τ9 Άρτας.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γείτονα που σημείωσε 19 πόντους με τον Καραγιάννη να προσθέτει 11. Από τους γηπεδούχους Τζίμας και Σκουμπος είχαν από 13. Στο 8-3 ο Αίας που γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα του.

Δυναμικό ξεκίνημα από τον Αίαντα που προηγήθηκε με 11-3 όμως οι Καναλακιώτες με σερί 15-0 και πρωταγωνιστή τον Γείτονα, που είχε 9 πόντους με 3 τρίποντα, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 18-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο κρατώντας διαφορές γύρω ή και πάνω από τους 10 (32-22 στο 20΄).

Οι παίκτες του Λευτέρη Κοσμά έφτασαν και στο +14 (43-29) συνεχίζοντας να βρίσκουν στόχο τα μακρινά σουτ. Με Σκούμπο και Τζίμα πρωτεργάτες ο Αίας μείωσε σε 48-41 στο 30΄. Η ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου πλησίασε ακόμα και στο -4 όμως η Α.Ε. Καναλακίου βρήκε λύσεις απαντώντας εκ νέου καταφέρνοντας τελικά να φτάσει στη νίκη με το τελικό 60-51.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 22-32, 41-48, 51-60

Διαιτητές: Καννής-Γκούμας

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 13(2), Τζίμας 13(3), Αποστολάκης, Φώτης 9, Παπαδημητρίου 6, Μπράμης, Καρανίκας 1, Ζήκος 3(1), Παπαρούνης 2, Γείτονας 4

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας 2, Ιωαννίδης, Καραγιάννης 11(1), Γείτονας 19(4), Σταύρου, Παπαζυγούρας 6, Τάσσος 5(1), Ζολώτας 9, Κολιούσης, Δούβλης 8