Δευτέρα 27 Νοεμβρίου 2023

Νέοι Δόξας Λευκάδας-Αστράκα BC 54-51: Πρώτη ήττα στη Λευκάδα για την Αστράκα

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ γνώρισε χθες το μεσημέρι η Αστράκα με 54-51 από την ομάδα νέων της Δόξας Λευκάδας.

Νυφαντής με 13, Τάσσος με 12 και Λάμπρος με 11 ήταν οι 3 διψήφιοι από την ομάδα των Ιωαννίνων με την οποία δεν αγωνίστηκαν Τσιρώνης, Κρικώνης και Μπέλλος λόγω υποχρεώσεων. Από τους Λευκαδίτες 18 σημείωσε ο Μάνα και 13 ο Πανταζής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με Ιωακειμίδη και Μάνα είχαν μία διαφορά 5 πόντων στο 10΄ (17-12. Στη δεύτερη περίοδο η Αστράκα το μάζεψε με τον Λάμπρο πρωταγωνιστεί επιθετικά και το επιμέρους 10-7 να φέρνει το 24-22 στο 20΄.

Στη συνέχεια του αγώνα υπήρχαν συνεχόμενες εναλλαγές στην πρωτοπορία με τις δύο ομάδες στο 30΄ να συμβαδίζουν (33-33). Έτσι εξελίχθηκε και η τελευταία περίοδος με τους Επτανήσιους λίγο πριν το φινάλε να βάζουν μεγάλα σουτ με Μάνα και Πανταζή και την Αστράκα να χάνει βολές. Τελικό σκορ 54-51 με την Αστράκα να βρίσκεται πλέον στο 2-1 και την ομάδα Νέων της Δόξας Λευκάδας στο 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 24-22, 33-33, 54-51

Διαιτητές: Τσίγας-Γεροδήμος

Νέοι Δόξας Λευκάδας (Δουβίτσας): Γράψας 2, Τσέιμπερς 9(1), Μάνα Κ. 18(2), Ιωακειμίδης 6(1), Πανταζής 13(2), Τζουανόπουλος 3, Γκρέβλας 3

Αστράκα B.C. (Κουγιουμτζίδης): Τασιούλας, Λάμπρος 11(1), Σιουμάλας 7, Κέφης, Τάσσος 12, Νυφαντής 13(2), Φουρλάνης 8, Αθανασιάδης