Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023

Βίκος Φalcons-Εθνικός Λιβαδειάς 74-59: Έβγαλε αντίδραση με άμυνα για σεμινάριο (vid)

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Βίκος Φalcons δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Εθνικό Λιβαδειάς επικρατώντας με 74-59 βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 2-1. Οι Γιαννιώτες άφησαν πίσω τους την ήττα από τα Τρίκαλα Basket υπό το βλέμμα του νέου τους προπονητή, Γιάννη Διαμαντάκου.

Ο Ηλίας Κουγιουμτζίδης ήταν ο head coach στο σημερινό αγώνα όμως ο νέος προπονητής της γιαννιώτικης ομάδας, Γιάννης Διαμαντάκος, βρισκόταν κανονικά στον πάγκο παίρνοντας την πρώτη γεύση της νέας του ομάδας.

Πολύ καλός ήταν ο Τσιλούλης από τους νικητές έχοντας 26 πόντους με τον Χείλαρη να ακολουθεί με 17.

Μαυρογιάννης-Τσιλούλης-Αναγνωστάκης-Χείλαρης-Τάταρης ήταν η αρχική 5άδα των γηπεδούχων από τους οποίους απουσίασαν Πάτρας και Αποστόλου. Χείλαρης και Τσιλούλης ήταν ιδιαίτερα κεφάτοι βοηθώντας την ομάδα τους να προηγείται με 9-3 στο 3΄. Λίγο μετά ο Χείλαρης έγινε νωρίς νωρίς διψήφιος (10 πόντοι) με τον Βίκο Φalcons στο +10 (15-5). Η προσήλωση στην άμυνα ήταν υποδειγματική από τους Γιαννιώτες και τους βοήθησε σημαντικά στο να επιβάλουν το παιχνίδι τους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με double score (22-11) με τους Χείλαρη και Τσιλούλη να μετρούν μαζί τους 21 από τους 22 πόντους του Βίκου.

Φουριόζος πίσω από τα 6.75 συνέχιζε να είναι ο Βίκος Φalcons με τον Βακουφτσή να δίνει λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο (7 πόντοι) και τη διαφορά να ξεφεύγει (32-15 στο 15΄). Με την άμυνα να συνεχίζει να κάνει τη διαφορά οι γηπεδούχοι κρατούσαν άνετα την απόσταση σε διψήφιο νούμερο δεχόμενοι πόντους κατά βάση από βολές καθώς είχαν συμπληρώσει τα 5 ομαδικά φάουλ. Με τρίποντο ο Ντόβας έκανε το 38-22 με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-23 μετά από follow του Τσιλούλη.

Βγάζοντας περισσότερη ενέργεια ο Εθνικός Λιβαδειάς με επιμέρους 8-4 μείωσε σε 44-31 προσφέροντας και θέαμα όμως ο Βίκος είχε τις απαντήσεις με τον Τσιλούλη με έμμεσο τρίποντο και τον Χείλαρη στη συνέχεια ανεβάζοντας τη διαφορά στους 17 (50-33 στο 25΄). Οι φιλοξενούμενοι είχαν σαφώς βελτιωμένη εικόνα στο επιθετικό κομμάτι συγκριτικά με το πρώτο μισό όμως ο Βίκος ευτύχησε να έχει σε πολύ καλή κατάσταση τον Τσιλούλη που είχε φτάσει τους 21 πόντους (57-41 στο 28΄). Στο 29΄ το γήπεδο πάγωσε με τον τραυματισμό του Ντόβα στο γόνατο και άπαντες περίμεναν να δουν την εξέλιξη. Ο Τσιλούλης στην τελευταία επίθεση της περιόδου νίκησε το χρόνο κάνοντας το 61-41 σε μία περίοδο η οποία του ανήκε μετρώντας 11 πόντους.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά η οδηγία ήταν ο Τάταρης να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερες επιθέσεις στο low post όντας άποντος μέχρι τότε λόγω και των προβλημάτων με φάουλ που είχε. Ο Βίκος διατηρούσε σταθερά τη διαφορά στους 20 ή και πάνω (71-49) με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν κάνοντας με σερί 8-0 το 71-57. Ο Ηλίας Κουγιουμτζίδης κάλεσε το time out προκειμένου να πάρουν ανάσες οι παίκτες που είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής σε όλο το παιχνίδι. Οι νεαροί Μπόλης, Τουτουζάς, Μητσιόκας πέρασαν και αυτοί στο παρκέ στο τελευταίο λεπτό με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με νικητή τον Βίκο Φalcons με 74-59.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-23, 61-41, 74-59

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Βασιλόπουλος-Κανελλίδης

Βίκος Φalcons (Κουγιουμτζίδης): Ντόβας 3(1), Χείλαρης 17(2), Μόρας 1, Βακουφτσής 8(1), Αναγνωστάκης 3(1), Μαυρογιάννης 9(3), Τσιλούλης 26(2), Μητσιόκας, Τουτουζάς, Μπόλης, Τάταρης 7

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκος): Γαρμπής 11(2), Δημητριάδης 6, Μαράντος 4, Καρακατσάνης 6, Μέξης 9, Ματζιώρης 7, Σιδέρης 8, Νταλλής 7(1), Κόλλιας 1

φωτο: Νίκος Ζήνας-Vikos Φalcons BC