Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023

ΠΑΣ Γιάννινα-Κένταυροι Κέρκυρας 64-42: "Πάτησε το γκάζι" στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας στη 2η νίκη (vid)

Τη 2η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ κατέκτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα επικρατώντας σήμερα το βράδυ στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο των Κενταύρων Κέρκυρας με 64-42.

Γκόλιας με 14 πόντους, Μιχαήλ με 11, Κοτζαμάνης και Τζαλοκώστας με 10 οι παίκτες που ξεχώρισαν από τους νικητές. Από τους ηττημένους Κάντας και Παραμυθιώτης είχαν από 9 πόντους.

Κυρίαρχη στο δεύτερο μισό η ομάδα του Νίκου Πάνου με το επιμέρους σκορ να είναι 36-22 και να τη βοηθά να φτάσει άνετα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κοτζαμάνη να σημειώνει 4 γρήγορους πόντους για τον ΠΑΣ Γιάννινα (4-2) όμως οι δύο ομάδες δε βρήκαν ποτέ ουσιαστικά επιθετικό ρυθμό με την παραγωγικότητα να μένει σε χαμηλά επίπεδα. Ο Τζαλοκώστας έδωσε λύσεις στη frontline ερχόμενος από τον πάγκο με τον ΠΑΣ να προηγείται με +7 (11-4 στο 8΄). Η περίοδος έκλεισε στο 12-7.

Με 2/2 τρίποντα του Γκόλια οι κυανόλευκοι βρέθηκαν στο double score στο 14΄ (18-9) κρατώντας σταθερά τα ηνία. Λίγο μετά με jumpshot του Κοτζαμάνη έφτασαν στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα (24-14) με τους Κενταύρους όμως να παραμένουν σχετικά κοντά και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 28-20.

Με τον Μιχαήλ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του με 8 πόντους και 1 ασίστ ο ΠΑΣ Γιάννινα με επιμέρους 12-2 ξέφυγε με +18 (40-22). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τους Γιαννιώτες με την πίεση στην άμυνα να κάνει τη διαφορά βοηθώντας τους να ξεφεύγουν και με πάνω από 20 πόντους. Στο 30΄ το σκορ ήταν 46-28.

Με τον Γκόλια να βάζει 6 συνεχόμενους πόντους ξεκίνησε η τελευταία περίοδος με τους Γιαννιώτες να κάνουν το 52-30 έχοντας ουσιαστικά καθαρίσει τη νίκη. Ο Τσίρμπας-Αναγνώστου είχε παραγωγικά λεπτά βοηθώντας σημαντικά την ομάδα του με τον Μιχαήλ από ασίστ του νεαρού του συμπαίκτη να ευστοχεί σε τρίποντο και να γίνεται διψήφιος φτάνοντας τους 11 (62-33). Τελικό σκορ 64-42 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 2-1 και τους Κένταυρους Κέρκυρας να υποχωρούν στο 0-3.

Τα δεκάλεπτα: 12-7, 28-20, 46-28, 64-42

Διαιτητές: Καννής-Καλαμαράς

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γκόλιας 14(3), Μιχαήλ 11(3), Παδιός, Τσίρμπας-Αναγνώστου 8(1), Τσιμπέρης 2, Κοτζαμάνης 10, Λυγούρας, Γιαννόπουλος Π. 3, Κωνσταντούλας 1, Σταμέλος 2, Τζαλοκώστας 10, Ράπτης 3(1)

Κένταυροι Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Λινοσπόρης, Γουστέρης 1, Σκενδέρης, Πολάτος 6, Καραδανίδης 4(1), Γιαννούσης 4, Αναγνώστης 5, Κάντας Γ., Κάντας Σ. 9(1), Παραμυθιώτης 9, Αγιοβλασίτης, Χονδρογιάννης 4