Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

Πύρρος Αρταίων-Γ.Ε. Αγρινίου 70-71: Ο Πολύζος έδωσε μεγάλη νίκη στη Γ.Ε.Α.

Μεγάλο διπλό πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Τ9 Άρτας η Γ.Ε. Αγρινίου με 71-70 επί του Πύρρου Αρταίων με τον Πολύζο να βάζει το νικητήριο καλάθι.

22 πόντους σημείωσε ο Τσέπας από τους Αγρινιώτες με τον Τασόπουλο να προσθέτει 16 και τον Κάκκο 11. Από τους Αρτινούς ο Κωσταπαππάς συνέχισε τις υψηλές τους πτήσεις έχοντας 33 με τον Δημητρίου να είναι άξιος συμπαραστάτης με 14.

Ο Πύρρος Αρταίων είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα όμως στα τελευταία 4΄ άλλαξαν τα πάντα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 23-14 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι διατήρησαν αυτή τη διαφορά των 9 πόντων και στο τέλος του πρώτου μισού (42-33 στο 20΄).

Οι παίκτες του Μιχάλη Σταμουλάκη άρχισαν σιγά σιγά να ανεβάζουν την απόδοσή τους μειώνοντας σε 55-50 στο 30΄ για να φτάσουμε στην τελευταία περίοδο και συγκεκριμένα από το 36΄ και μετά όπου εκεί άρχισε να αλλάζει το σκηνικό. 50΄΄ πριν το τέλος ο Κάκκος με μεγάλο τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά με 69-66 και ενώ η Γ.Ε.Α. έχει καταφέρει με επιμέρους 19-11 από το 30΄ και μετά να προσπεράσει. Λίγο μετά με το σκορ στο 69-67 ο Κωσταπαππάς με τρίποντο έδωσε στον Πύρρο το προβάδισμα με 70-69 για να φτάσουμε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Ο Κάκκος έκανε το drive βρίσκοντας τον Πολύζο που ήταν ξεχασμένος από την άμυνα των γηπεδούχων "γράφοντας" το τελικό 71-70.

Στο 3-0 βελτιώθηκε το ρεκόρ της Γ.Ε.Α. στο 1-2 υποχώρησε ο Πύρρος Αρταίων.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 42-33, 55-50, 70-71

Διαιτητές: Λύτρας-Δάλλας

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Δημητρίου Κ. 4, Γκούντας 2, Τσεμπερλενιος, Γιαννάκης 8(1), Κωσταπαππάς 33(7), Δημητρίου 14(2), Χρήστου 7(1), Κοντός 2, Κατσαούνος, Τσόλας, Παπαρούνης, Χαβέλας

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 16, Πολύζος 4, Τραγουδάρας 2, Κάκος 11(3), Σταμούλης 9(1), Καλαμπαλίκης 5, Τσέπας 22, Δάρλας 2, Καραγιάννης, Σαλαγιάννης