Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023

Πύρρος Αρταίων-Λέων Μεσολογγίου 64-77: Με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο έφυγε με το "διπλό" από την Άρτα ο Λέων

Ένα παιχνίδι το οποίο μέχρι και το 34΄ ήλεγχε πλήρως ο Πύρρος Αρταίων αλλά από εκεί και μετά ο Λέων στα τελευταία 6΄ αγωνιστικά λεπτά κατάφερε να κάνει την ανατροπή διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο Νέο Τ9 Άρτας με τους Μεσολογγίτες να επικρατούν με 77-64 των Αρτινών.

Αλέξανδρος Παύλου με 17 πόντους, Βεζύρης με 16, Άγγελος Παύλου με 10 και Ντέκας επίσης με 10 ξεχώρισαν από τον Λέοντα. Από τον Πύρρο τα δύο "βαριά πυροβολικά", Δημητρίου και Κωσταππάς, τράβηξαν στο σκοράρισμα με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν σιγά σιγά να επιβάλλουν το ρυθμό τους προηγούμενοι με 22-16 στο 10΄ και με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (45-32).

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η τρίτη περίοδος με τον Πύρρο μπροστά με 57-47 στο 30΄. Ενώ οι παίκτες του Γιώργου Κωσταπαππά διατηρούσαν σταθερά τα ηνία μέχρι και το 34΄ σε εκείνο το σημείο η άμυνα ζώνης του Λέοντα αποσυντόνισε τους Αρτινούς που κόλλησαν στην επίθεση. Ο Λέων μείωσε αρχικά στον πόντο μετά από επιμέρους 12-3 (60-59) και στη συνέχεια με τον Πύρρο να μην μπορεί να σκοράρει σε δύο περιπτώσεις στον αιφνιδιασμό ο Λέων τον τιμώρησε με δύο μακρινά σουτ προηγούμενος με 65-60. Οι Κωσταπαππάς-Δημητρίου δεν πήραν πολλές επιθέσεις στα τελευταία 3΄ με τον Λέοντα να ελέγχει την κατάσταση και με επιμέρους 12-4 να φτάνει στο "διπλό" με 77-64.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 45-32, 57-47, 64-77

Διαιτητές: Τσίγας-Μεγαπάνος

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Δημητρίου Ζ.6, Παπαρούνης, Τσιμπερλένιος, Γιαννάκης, Κοντός 4, Χρήστου 2, Κατσαούνος 6(2), Κωσταπαππάς 21(3), Χαβέλάς, Γκόυντας 1, Τσώλας, Δημητρίου Γ. 24(1)

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Λυκούδης, Καλύβας 9(1), Κουτσόπουλος, Ντέκας 10, Πάσσιος 5, Βεζύρης 16(2), Αλεφαντης 3, Νίκου 4, Στέφος 2, Παύλου Α. 10(2), Παύλου Αλ. 17(2)