Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023

ΠΑΣ Γιάννινα-Κερκυραϊκός 63-49: Νικηφόρα πρεμιέρα για τον ΠΑΣ Γιάννινα (vid)

Η επιστροφή στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ συνδυάστηκε με εντός έδρας νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε σήμερα το βράδυ με 63-49 του Κερκυραϊκού σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Πολυφωνία επιθετικά για την ομάδα του Νίκου Πάνου με τον Σταμέλο να έχει 10, τον Ράπτη 9 και τον Γιαννόπουλο 8. Από τον Κερκυραϊκό 15 σημείωσε ο Αθανασίου και 10 ο Αλαμάνος.

Με συγκέντρωση στο πλάνο του προπονητή τους μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα με τους δύο ψηλούς, Σταμέλο και Ράπτη, να έχουν μαζί 11 πόντους και το σκορ στο 4΄ να είναι 13-4. Με καλάθι του Κωνσταντούλα μετά από pick and roll συνεργασία με τον Μιχαήλ υπήρξε η πρώτη διψήφια διαφορά (15-4). Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν το +13 (17-4) με τον Κερκυραϊκό να προσπαθεί να το μαζέψει και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-11 μετά από buzzer beater τρίποντο του Πετρόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε εμφανώς αν και η διαφορά διατηρούνταν σταθερά σε διψήφιο νούμερο (27-16). Τα drive του Αθανασίου προκάλεσαν ρήγματα στην άμυνα των Γιαννιωτών με τον Κερκυραϊκό με σερί 7-0 να φτάνει στο -4 (27-23). Ημίχρονο στο 29-24 υπέρ των γηπεδούχων.

Άμυνα ζώνης από τον Κερκυραϊκό στο τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μη βρίσκει λύσεις να τη διασπάσει και τους φιλοξενούμενους με επιμέρους 11-4 να προηγούνται με 35-33 στο 26΄. Ο Αθανασίου φτάνοντας τους 12 πόντους με καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 37-33 αναγκάζοντας τον Νίκο Πάνου να καλέσει άμεσα στο time out. Η αντίδραση που έψαχνε ο προπονητής των γηπεδούχων ήρθε με επιμέρους 10-5 με το σκορ στο 30΄ να γίνεται 43-38.

Στο 34΄ ο ΠΑΣ Γιάννινα όντας συγκεντρωμένος στην άμυνα κατάφερε να βρει τις λύσεις στο transition κάνοντας το 49-41. Οι γηπεδούχοι πήγαν πάνω από τους 10 το προβάδισμά τους (55-44) και το κράτησαν μέχρι και φινάλε με τον Σταμέλο με μπάσιμο να κάνει το 62-48 στα 1:37 πριν το τέλος δίνοντας παράσταση νίκης στην ομάδα του. Το τελικό 63-49 έφερε το πρώτο ροζ φύλλο για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο φετινό πρωτάθλημα ξεκινώντας ιδανικά τη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 29-24, 43-38, 63-49

Διαιτητές: Τσίγας-Μεγαπάνος

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γκόλιας 4, Φωτόπουλος, Μιχαήλ 4(1), Τσιμπέρης 5(1), Κοτζαμάνης 4, Μπουραντάς 6, Λυγούρας 2, Γιαννόπουλος Π. 8, Κωνσταντούλας 7, Σταμέλος 10, Τζαλοκώστας 4, Ράπτης 9(1)

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Κουλούρης 1, Παγκρακιώτης, Τρικαλιώτης 4, Πετρόπουλος 8(1), Αλαμάνος 10(1), Αθανασίου 15(2), Μπάρκας 7, Περατινός, Μπουχαγιάρ, Ρουμελιώτης 4, Μητρόπουλος