Τετάρτη 21 Ιουνίου 2023

ΔΕΚΑ-ΑΓΣΙ 64-49: Πάλεψε αλλά πλήρωσε την κακή τρίτη περίοδο ο ΑΓΣΙ

Στο δεύτερο παιχνίδι του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων ο ΑΓΣΙ είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα καθώς ήταν πολύ καλός στο πρώτο μισό (28-25 στο 20΄) αλλά στην τρίτη περίοδο η ΔΕΚΑ κυριάρχησε (25-8 επιμέρους σκορ) με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να είναι 64-49.

Πολύ συγκεντρωμένοι μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Χρήστου Μπέγκα προηγούμενοι με 8-2 στο 3΄ με την καλή άμυνα να κάνει τη διαφορά. Ο ΑΓΣΙ δεν πτοήθηκε από το μικρό σερί 5-0 της ΔΕΚΑ που είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στον πόντο (8-7) και με τον Φωτιάδη να ευστοχεί πίσω από τα 6.75 έκανε το σκορ 11-7 στο 7΄. Με τον Κεραμιτσόπουλο να κάνει ζημιά κοντά στο καλάθι με 4 μαζεμένους πόντους οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 11-11. Με τους Ντούτση και Μπόλη οδηγούς οι Γιαννιώτες κατάφεραν να ξεφύγουν με +5 στο 10΄ (16-11) και αν ήταν πιο εύστοχοι από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας" (1/7) θα μπορούσαν να έχουν οικοδομήσει ακόμα καλύτερη διαφορά.

Με επιμέρους 7-2 της ΔΕΚΑ ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος με το σκορ να γίνεται 18-18 στο 14΄. Οι Γιαννιώτες άρχισαν να είναι αρκετά άστοχοι στη συνέχεια με την ομάδα του Νίκου Χατζηβρέττα να εκμεταλλεύεται κάθε αδράνεια και να βρίσκεται στο 27-21 στο 17΄. Το time out που κάλεσε ο coach Μπέγκας ήταν ευεργετικό με τον ΑΓΣΙ να μειώνει σε 27-25. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 28-25 μετά από 1/2 βολές του Μουτάφη.

Από το 21΄ και μετά η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην με τη ΔΕΚΑ να επιβάλλει το ρυθμό της και με επιμέρους 10-2 να ξεφεύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 25΄ (38-27). Ο Ντούμας με όμορφο σουτ εκτός ισορροπίας έδωσε "πνοή" επιθετικά όμως αυτό δεν ήταν αρκετό με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 53-33.

Ένα σερί 4-0 έφερε τον ΑΓΣΙ στο -16 (53-37) όμως η ΔΕΚΑ δεν απειλήθηκε κρατώντας τον έλεγχο με το τελικό σκορ να είναι 64-49. Αύριο το μεσημέρι στις 16:00 ο ΑΓΣΙ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό