Κυριακή 9 Απριλίου 2023

Πρωτέας Σχηματαρίου-IBC 70-69 (Εφηβικό): Ήττα στις λεπτομέρειες στο φινάλε του 2ου ομίλου

Με ήττα ολοκλήρωσε την παρουσία του στη Β΄ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων το IBC με τον Πρωτέα Σχηματαρίου να κερδίζει με 70-69 τους οικοδεσπότες του 2ου ομίλου.

Μαγκλάρας με 21 πόντους και Καζανάς με 20 ξεχώρισαν από την ομάδα των Ιωαννίνων. Ο Πρωτέας βρέθηκε μπροστά με 4 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17 στο 10΄) με τους παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου να επιβάλουν το ρυθμό τους μέχρι και το ημίχρονο και με επιμέρους 21-7 να βρίσκονται στο +10 (38-28 στο 20΄).

Το IBC συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με το σκορ στο 30΄ να είναι στο 56-47. Χατζής και Χαλάτσης ήταν καθοριστικοί στο να γυρίσει το παιχνίδι ο Πρωτέας. Στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 67-66 υπέρ του IBC οι Γιαννιώτες χρεώθηκαν με αντιαθλητικό φάουλ με τον Χατζή με 2/2 βολές να δίνει τα ηνία στην ομάδα του (68-67). Ο Μαγκλάρας με drive έφερε το IBC στο 69-68 όμως ο Χατζής έμελλε να διαμορφώσει το τελικό 70-69 καθώς στα τελευταία 6΄΄ το IBC δε βρήκε στόχο στις προσπάθειές του.

Ο Κεραυνός Λάρισας ήταν η ομάδα που κατέκτησε ήδη από χθες την πρώτη θέση στο 2ο όμιλο παίρνοντας το εισιτήριο για το Final 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 28-38, 47-56, 70-69

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Λυγούρας

Πρωτέας Σχηματαρίου (Χατζής): Λειβαδίτης 15(5), Φαφούτης, Μπέτα, 1 Χατζής 25(1), Χαλάτσης 22(2), Τυφαρίκης, Παπαγεωργίου, Σινγκ, Σεφέρης, Αρβανίτης 1, Τσιώλης 6, Χατζής

IBC (Παπαδόπουλος-Κανελλόπουλος): Κοσμάς 8, Ζάραγκας 2, Αθανασόπουλος 8, Κρομύδας 2, Μαρτζούκος, Σταμάτης, Καζάνας 20, Βουρέκας, Μαγκλάρας 21(3), Παρδαλής 8, Ζάχος, Μέτσιος